Akaryakıt fiyatları malumunuz, aldı başını gidiyor. Son zamanlarda araçların yakıt tüketimi verileri de satın alma kararını oldukça etkiliyor. Bir çoğumuz da daha az yakıt tüketmek için elimizden geleni yapıyoruz; fakat bazen sebebini anlayamadığımız durumlar oluyor. Aracımız daha fazla yakıt tüketmeye başlıyor, benzin almaya daha sık gider oluyoruz. Bu dengesizliğin elbette bir çok nedeni var, sizler için bunları sıraladık.

Yakıt tüketimini artıran nedenleri 2 kaynağı vardır, bunlar;

  1. Araç kaynaklı nedenler
  2. Sürücü kaynaklı nedenler
Araç Kaynaklı Nedenler

Araç Kaynaklı Yakıt Tüketimi

Motor Yağı: Motor yağı hem aracınızın motorunun sağlığını koruma hem de yakıt tüketiminin artmasını önleme açısından önemlidir. Düzenli olarak motor yağını değiştirmeniz her iki neden dolayı hayati önem taşır. Değişimler genelde 8.000-10.000 kilometre arasında yapılmaktadır.

Hava Filtresi: Bu parçanın da sık aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Bu değişimin düşük maliyetiyle aracınıza büyük katkısı olacaktır. Hava filtresi, motora giren havanın temiz olmasını sağlayan parçadır. Bu şekilde sağlıklı bir şekilde yanma işlemi gerçekleşmektedir. Bu filtre havadan gelen toz vb. zararlı maddelerle tıkanır ise motora giren hava azalacağından yanma işlemini gerçekleştirmek adına motorunuz daha fazla yakıt ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca bu filtrenin tıkanık olması arabanın performansını etkileyeceği gibi motora da zarar verebilir.

Sübab Ayarı: Aracınızın sübab ayarı otomatik olarak aracınız tarafından yapılmıyorsa mutlaka belli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Bu ayarın bozulduğunu aracın gaza bastığınızda zorlanmasından  ve bastığınız kadar motorun gazı almamasından anlayabilirsiniz. Bu durumda da araç, oluşan açığı kapatmak için daha fazla yakıt tüketmeye başlayacaktır.

Debriyaj Balatası: Bu baskı balatasının zarar görmesi durumunda aracınız yine daha fazla yakıt tüketmeye başlayacaktır. Debriyajın kavrama noktasının değişmesiyle bunu farkedebilirsiniz. Eğer balata tamamen yanarsa zaten iş görmemeye başlayacaktır.

Lastikler: Tekerleklerdeki lastiklerin havalarının az olması da yakıt tüketimini artıran bir diğer neden. Ayrıca mevsime uygun lastik tipinin seçilmesi de kritik önem taşıyor. Belli aralıklarla lastiklerinizin havasını kontrol etmeniz ve mevsime uygun tipte lastikler tercih etmeniz gerekiyor.

Bujiler: Yıpranmış bujiler de cebinize zarar verecektir. Bujiler, yıprandıkça aracın düzgün ateşleme yapamamasına neden olur. Bu da yanma kalitesinin ve motor gücünün düşmesine neden olur. Bu güç düştükçe sürücü olması gerekenden daha fazla gaza basacak ve yakıt tüketimini farketmeden artıracaktır. Ayrıca daha fazla gaza basılması durumunda yakıtın egzozdan yakılmadan dışarı atılmasını da beraberinde getirecektir. Bujilerin de her 25.000 ila 30.000 kilometre arasında bakımının yapılmasını öneririz.

Karbüratör: Aracınız karbüratörlüyse yakıt tüketimi konusunda sıkıntı yaşamanız mümkün. Özellikle karbüratörlü araçlarda LPG’nin fazla tüketiminin önüne geçmek zordur. Her koşulda karbüratörün bakıma ihtiyaç duyması halinde de yakıt tüketimi daha da artabilir. Yaklaşık 10.000 kilometrede bir karbüratöre de baktırmalısınız.

Frenler: Fren ayarlarının sıkı yapılması sonucunda bazen tekerleklerin daha zor dönmesi mümkündür. Bu da sürekli frene basılı olan bir araba kullanmanız demektir. Hızlı gitmek için gerektiğinden daha fazla yakıt harcamanız söz konusudur. Bu ayarların doğru yapıldığına emin olun. Ayrıca el frenini de tam olarak indirip indirmediğinize dikkat edin, aynı etkiyi bu yüzden de hissedebilirsiniz.

Şarj Dinamosu: Bu parça aslında araç içinde elektriğe ihtiyaç duyan aksamları çalıştırmaya yarar. Şarj dinamosu gücünü motordan aldığı için yakıt tüketimini etkilemektedir. Belli aralıklarla bu parçanın bakımının yapılmasında fayda var.

Rot Balans: Aracın rot balans ayarının bozuk olması da yakıt tüketimini artıran nedenlerden biridir. Bu ayarında 10.000 kilometrede bir kontrol ettirilmesi gerekir.

Sürücü Kaynaklı Nedenler

Sürücü Kaynaklı Nedenler

Takip Mesafesi: Aracınızı kullanırken önünüzdeki araçları yakından takip etmeniz durumunda çok fazla gaz ve fren pedallarını kullanmanız gerekir. Sürekli yavaşlayıp hızlanan bir otomobil de fazla yakıt tüketecektir.

Vites Devri: Sürüş sırasında aracınızın devrini mümkün olduğunda 2500-3000 devirler arasında tutmanızda fayda vardır. Tabii ki bu araçtan araca farklılık gösterebilir ama genel geçer seviyeler bu şekildedir. Düşük devirler de yüksek devirler de aracınızın daha çok yakıt tüketmesine neden olur. Buna bağlı olarak çok yavaş veya çok hızlı gitmeniz durumunda daha fazla yakıt tüketmeniz söz konusudur.

Yol Tercihi: Trafik olmayan yolları tercih etmek daha az vites değiştirmenizi, daha az şerit değiştirmenizi ve daha az dur kalk yapmanızı sağlayacağından yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Vitesi Tercihi: Sanılanın aksine “Boşa atmak” yakıt tüketimini azaltmayacaktır. Bulunduğunuz vitesi değiştirmeyip, yer çekiminden faydalanarak (örn: yokuş aşağı) gaza basmamanız durumunda tasarruf yapmanız mümkündür.

Klima: Bir çoğumuzun bildiği gibi klima kullanımı yakıt tüketimini artıracaktır. Mümkün olduğunca klima kullanımını azaltmanız gerekir; fakat camları açıp yola devam etmeniz de yakıt tüketimini sürtünmenin artmasına bağlı olarak artıracaktır.

Dolu Depo: Deponuzun sürekli olarak düşük seviyede bulunması buharlaşmanın fazla olmasına sebep olacaktır. Mümkün olduğunca dolu depoyla aracınızı sürmenizi öneririz.

Sıcaklık: Sıcaklık aracın yakıt tüketimini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Araç soğukken her zaman daha fazla yakıt tüketecektir. Bu oran oldukça yüksektir. Bu sebeple kışın kısa mesafelerde mümkün olduğunca aracınızı kullanmamaya çalışın. Çünkü soğuk havalarda aracınız ısınacak yeterli süreyi bulamayacaktır.

Araba sahibi olmak görüldüğü üzere olduça maliyetli bir durum; fakat bu maliyeti daha da artırmamak adına gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Bu önlemlerle uzun vadede tahmin ettiğinizden daha fazla tasarruf edeceğinizi söyleyebiliriz. Unutmayın, aracınıza iyi baktığınız sürece o da cebinize iyi bakmaya çalışacaktır.