Bisiklet kullanırken navigasyon cihazı kullandıysanız eminiz siz de zorlanmışsınızdır. Hem bisiklet sürmek hem de akıllı cihazınıza bakarak gideceğiniz yönü algılamak oldukça zor. Bu durumu önleyebilmek için geliştirilen Blubel, LED’ler aracılığı ile çok basit bir şekilde yol tarifi yapabiliyor.

blu3

Görsel olarak Misfit’in giyilebilir cihazına benzeyen Blubel’de 12 adet LED bulunduruyor. Bu ledler akıllı cihazınızdan gelen navigasyon bilgilerine göre sizi yönlendiriyor.  Cihaz bisiklet için yapıldığından tabii ki gidonu üzerine yerleştirerek kullanılabiliyor.

Cihazın üstündeki bir LED devamlı olarak gidilecek yer gösteriyor. Diğer ışıklar ise navigasyona göre dönüşleri belirleyip yanıyor. Dönüş yapılacağı zaman cihaz titreşim yaparak uyarı veriyor. Varış noktasında ise tüm ışıklar yanıyor. Tek seferlik şarj ile iki hafta gidebilen Blubel, Kickstater’da yaklaşık 30 bin sterlin’lik destek bekliyor. Proje başarıya ulaştığı takdirde Aralık ayında satışa sunulacağı ve Blubell’in satış fiyatının 40 sterlin olacağı belirtiliyor.