WhatsApp günümüzde en çok kullanılan sohbet programlarından biri. Son yapılan güncelleme ile de içerisine yeni sticker’lar ekledi ve sohbeti daha da renklendirmeyi hedefliyor. Sticker’lar WhatsApp’ta otomatik olarak kullandığınız akıllı telefonunuza yüklenip, ailenize, arkadaşlarınıza veya grup sohbetlerinde çeşitli garip ve sevimli görüntüler göndermenize olanak tanıyor. Tıpkı GIF veya emoji göndermek gibi stickerlar da WhatsApp’ta biraz arkada kalmış olabilir, bunun nasıl yapılacağını hemen bulamayabilirsiniz. Bu yüzden WhatsApp’ta sticker nasıl gönderilir yakından bakalım;

Bu özellik 2018 yılının sonlarında ortaya çıktı, bu yüzden WhatsApp’ınızı bir süredir güncellemediyseniz, Stickers’a erişebilmek için yazılımın en son sürümünü indirmeniz gerekebilir. Bunu, bu yazının bir sonraki bölümüne başlamadan önce yapmanızı öneririz. Ayrıca, bir iPhone mu yoksa Android telefon mu kullandığınıza bağlı olarak farklı kısımlarda bulunmaktadır, bu nedenle yazımızın doğru bölümünü okuduğunuzdan emin olun.

Whatsapp Sticker

Android için WhatsApp’ta çıkartmalar nasıl gönderilir?

Bir Android akıllı telefona sahipseniz, sol alt köşedeki emoji bölümünün altında saklanan etiketleri bulacaksınız. Muhtemelen bunu düzenli olarak WhatsApp’ta emoji veya belki de GIF’ler göndermek için kullandınız, ama şimdi de çıkartmalar için kullanabileceksiniz.

Stickerlar için logonun sağ alt köşesine hafifçe dokunmanız gerekmektedir ve buraya bastığınızda, en son kullandığınız çıkartmalara veya “Henüz bir çıkartma kullanmadınız” kelimesiyle karşılaşacaksınız. Daha sonra gönderebilmek için bazı paketleri indirmeniz gerekir, bu nedenle küçük artı simgesine basın. Geri döndüğünüzde tüm çıkartmaları görmeye başlayacaksınız.

Burada diğer kişilere gönderebileceğiniz bir çok çıkartma seçeneği bulacaksınız, ancak herhangi birini göndermeden önce sağ taraftaki küçük indirme düğmesine basmanız gerekecektir. Endişelenmeyin, bu paketlerin boyutları küçüktür, bu nedenle çok fazla İnternet paketinizden yemez.

Sticker paketini indirmeyi bitirdiğinde yeşil bir onay işareti göreceksiniz ve ardından normal sohbet penceresine geri dönebilirsiniz. Yine alt kısımdan yeni eklediğiniz stickerların eklendiğini görebilirsiniz.
En son kullandığınız etiketler, menünün ilk bölümünde görünecektir, bazı etiketleri ise favori olarak yıldızların altında görünecekler. Bir etikete bastığınız anda sohbete gönderileceğini, böylece GIF gönderirken yaptığınız gibi bir önizlemenin alınmayacağını unutmayın.

iPhone için WhatsApp’ta çıkartmalar nasıl gönderilir?

Whatsapp Sticker

Sohbetimizin altındaki metin girişinde, köşedeki emoji düğmesinin yanındaki sağ tarafa doğru küçük bir kare olacaktır.

Buna bastığınızda, içinden bakıp hangilerini indirmek istediğinize karar verebileceğiniz çıkartmaları görebilirsiniz. Hangisini indirebileceğinizi öğrenmek için buradaki ekleme işaretine ve ardından paketin sağ tarafındaki aşağı doğru duran oku tıklayabilirsiniz.

Paketi indirdiğinizde, ekranın üstünden aşağı doğru kaydırarak yeni çıkartmalarınızın eklendiğini görebilirsiniz. Yine de, buraya dokunduğunuzda, bir GIF gönderdiğinizdeki gibi bir önizleme almazsınız aksine otomatik olarak gönderileceği konusunda uyarılırsınız.