Alkali Beslenme Nedir? pH Değeri Kaç Olmalıdır?

Alkali Beslenme PH Değeri alkali beslenme Alkali Beslenme Nedir? pH Değeri Kaç Olmalıdır? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Alkali Beslenme Nedir? pH Değeri Kaç Olmalıdır?

Alkali beslenme vücudun asit/alkali dengesine uygun beslenme demektir. Vücut sıvılarımız doğuştan bir pH değerine sahiptir. Peki bu ph değeri kaç olmalıdır?

İdeal ph Değeri

PH 7 alt ise asidik, 7 üstü ise alkali değere işaret eder. Hayat kaynağımız olan kanımızın doğuştan pH değeri ise 7.35 ile 7.45 arasında hafif alkalidir.

Asit miktarı vücudun tamponlayabileceği miktardan fazla ise fazlası güvenli bir şekilde depolanır. Yalnız vücudun fazla asit atıklarıyla dolması sonucu oluşan aşırı yağ birikimi, uzun vadede hastalıklara sebep olur.

 

Alkali Beslenme

Alkali beslenmede öncelikle hazır gıda, konserve, meşrubat ve soda tüketimi minimuma indirilmelidir.

Bir bardak (diyet bile olsa) gazlı içeceğin vücutta bıraktığı asidi temizlemek için tam 32 bardak pH değeri yüksek alkali su içmek gerekir. 

Yukarıda belirtilen durum aslında mümkün değildir. Gazoz içtiğinizde pankreasa çok yük biner ve 15 saat fazla mesai yapması gerekir.

Alkol Tüketimi

Alkol vücutta şekere dönüşmektedir, şeker ise asittir. Bu sebeple günlük beslenmede asit yapan yiyecekleri azaltmak, alkali ürünleri fazlalaştırmak gerekir. Mümkün olduğunca alkolden uzak durmalı, organik beslenmeli ve kızartma yerine buharda/haşlama yiyecekler tercih edilmelidir.

Alkali Değeri Yüksek Besinler

Alkali Beslenme PH Değeri alkali beslenme Alkali Beslenme Nedir? pH Değeri Kaç Olmalıdır? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Sebzeler, kuru yemişler, taze sıkılmış sebze suları, bitki çayları ve şeker oranı düşük meyveler alkali değeri yüksek besinlerdir. Keçi sütünün inek sütüne göre alkali değeri daha yüksektir. Aynı şekilde beyaz peynire göre lor peyniri de daha alkalidir.

Vücudumuzda asit fazlalığı meydana geldiğinde vücut sıvılarında yapılan pH ölçümlemeleri ile bu durum tespit edilebilir. İdrar, tükürük, ter, hücre ve dokularda bulunan sıvılarla bu durum anlaşılır. Yüksek asidin belirtileri;

  • İdrarınız koyu sarı, bulanık ve keskin kokulu ise,
  • Ter kokunuzda bir aşırılık farkettiyseniz,
  • Nefesiniz sebepsiz yere kokuyorsa,

pH değerinizi ölçtürmeniz gerekebilir.

Vücudun aşırı asitlenmesi; baş ağrısı, yorgunluki depresif ruh hali, sinirli olma hali, astım, migren, tip 2 diyabet, obezite, kalp ve damar rahatsızlıkları, kolestrol hatta kansere sebebiyet verebilmektedir.

pH Değeri Nasıl Düzenlenir?

Vücudumuzdaki asitlenmeyi önlemek için tüm yaşam biçimimizi düzenlememiz gerek. Havada azalan oksijenin asitlenmeyi artırdığını düşünürsek açık hava yürüyüşleri, şehir dışı seyahatleri faydalı olacaktır. Doğru nefes almak, iyi ve yeterli uyumak ve spor yapmak asitlenmeyi önlemenize yardımcı olabilir.

Alkali beslenme nedir anlatmaya çalıştık ve ideal ph değeri kaç olmalıdır artık bunu da biliyorsunuz fakat; eğer bir problem olduğunu düşünüyorsanız en yakın zamanda mutlaka uzman bir hekime başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir