Arabika ve Robusta. Eğer kahve seviyorsanız bu iki kelimeyi sıklıkla görüyorsunuzdur. Kişisel gözlemlerim kahve düşkünü arkadaşlarımın bile bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı yönünde. Bir çok arkadaşım arabika(arabica) ve robustanın tam olarak ne anlama geldiğini dahi bilmiyorlar, buna bağlı olarak arabika robusta farklarını da bilmiyorlar. Hal böyleyken ben de özet niteliğinde bir yazı yazmaya karar verdim. Şimdiden söyleyeyim; bu bilgiler doğru kahveyi seçmenize de yardımcı olacaklar.

Arabika Robusta Farkları

Arabica ve Robusta Nedir?

Bu iki kelime farklı kahve ağacı türlerini ifade eder. Dünyada iki çeşit kahve ağacı türü vardır ve bunlar dünyanın farklı ülkelerinde farklı periyotlarla hasat edilirler. İkisinin arasında bakım, yetiştirme, bulunduğu bölgeler vb. açılardan birçok farklılık bulunmaktadır. Bunlar da bize lezzet farkı ve dolayısıyla fiyat farkı olarak geri döner.

Arabika ağaçları türden türe değişmekle birlikte 2-3 metreye ulaşırlar ve olgunlaştıklarında dökülürler. Bu açıdan üreticilerin dikkatle mahsülünü takip etmesi gerekir. Sırf bu bile bir maliyet farkı oluşturabilir.

Arabika Robusta Farkları

Robusta ağaçları ise 10 metreyi aşan boylara ulaşabilir. Bu ağaçlarda dökülme olmaz ve bir ağaç üzerinde daha çok kahve kirazı bulunduğundan üretici açısından daha verimlidir. (Arabika ağaçlarında bir salkımda 10-20 kiraz varken Robusta’da 40-50’yi bulabilir.)

Arabika Robusta Farkları

Öncelikle şunu belirtelim kahve çekirdekleri yetiştirildikleri coğrafyaya göre farklı lezzetleri bünyesinde barındırabilir. Yani dünyanın iki farklı yerinde yetişmiş arabica çekirdekleri size farklı lezzetler sunar. Bu farkın daha bariz bir şekilde oluştuğu durumlar ise bu çekirdek türlerinin farklı olduğu durumlarda geçerli.

Kromozom

Arabika Robusta farklarındaki ilk konu genetik yapıdır. Bu iki türün kromozom sayıları farklıdır. Arabika çekirdekleri 44 kromozoma sahipken, robusta 22 kromozoma sahiptir. Genetik yapı aslında bir çok farkın ortaya çıkmasını da beraberinde getirir.

İdeal Sıcaklık

Kahve bildiğiniz üzere sıcak coğrafyalara ait bir tarım ürünüdür. Arabika ağaçları için ideal sıcaklık 15-25 Celcius arasında iken Robusta 20-30 Celcius’a kadar dayanabilir.

Rakım

Kahvenin lezzetini ve kalitesini doğrudan etkileyen unsurlardan biri de yetiştiği rakım. Arabika deniz seviyesinden 900-2000 metre yüksekliğe ihtiyaç duyarken Robusta için ideal rakım 0-900 metredir.

Hasat Zamanı

Arabika çekirdekleri yaklaşık 9 ayda hasat etmeye hazır hale gelirken robusta için 10-11 ay arasında bir süreye ihtiyaç duyulur.

Yağ Oranı

Arabika çekirdekleri robustaya oranla daha yağlıdır. Bildiğiniz gibi yağ lezzeti de beraberinde getirir. Arabika çekirdeklerinde %15-17 arasında bir yağ oranı mevcutken, robustalarda %10-12 arasındadır. (Düşük yağ oranına sahip kahve çekirdeklerinden (robusta) yapılan espressolarda daha kalın bir krema oluşur.)

Şeker Oranı

Kahve çekirdekleri içerisinde belli miktarlarda şeker de bulunur. Arabika Robusta farklarından biri de şeker oranıdır. Arabikada %6-9 oranında şeker bulunurken robusta çekirdeklerde %3-7 oranında bulunur. Bu sebeple robusta çekirdekler daha acı bir tada sahiptir ve sert kahve sevenlerin tericihi olabilirler.

Kafein İçeriği

Arabika ve Robusta farklı kafein içeriğine sahiptir. Arabika çekirdekler %0.9-1,4 arasında düşük bir orana sahiptir. Robusta çekirdeklerde ise en az %1,7 en çok %4 oranında bulunabilmektedir. Yüksek kafeinli, zihninizi açmasını istediğiniz bir kahve kesinlikle robusta çekirdekleriyle hazırlanmış olmalı.

Arabika Robusta Farkları

Tüm bu unsurları göz önüne aldığımızda iki çekirdek arasında fiyat farklarının olması kaçınılmazdır. Arabika çekirdekler daha damağımıza daha çok hitap ettiği için daha kaliteli olarak sınıflandırılır. Bu da robustaya göre daha pahalı olmasına neden olabilmektedir. Robusta da aslında kötü olmamasına rağmen lezzet farkından dolayı biraz daha geri plandadır ve daha çok bulunabildiği için fiyatı ucuzdur. Günümüzde iki farklı çekirdekten yapılan harmanlar bir miktar lezzeti korurken kafein oranını da artırarak farklı lezzetler vaadedebilmektedir. Artık Arabika Robusta farklarını bildiğinize göre damak tadınıza hitap eden çekirdekleri daha kolay seçebilirsiniz. Unutmayın ki kahvenin faydaları saymakla bitmez.