Geçtiğimiz günlerde Apple mobil cihazlarında kullanılan işletim sistemi IOS’un 10’uncu versiyonunu duyurdu. Duyurulan IOS 10, yaz sonunda tüm kullanıcılara sunulacak. Gelin bu güncellemeyi indirmeden önce bize ne vaad ettiğine bir bakalım.

IOS 10’da ilk dikkat çeken kilit ekranın yenilenmesi. Artık iPhone kaldırıldığı anda ekran otomatik olarak açılacak. Kilit ekranında sola kaydırarak kameraya, sağa kaydırarak widget’lara ulaşılabiliyor. Bunun yanında 3D touch özelliğiyle bir bildirime basılı tutarak daha detaylı bilgilere ulaşılabiliyor ve bildirimler artık daha düzenli olarak görünüyor . Hatta ekran kilitliyken bile mesajlara cevap verilebiliyor.

Siri artık çok daha yetenekli

Bu versiyonla birlikte tabii ki Siri de büyük bir gelişim gösteriyor. Artık geliştiricilere açılan Siri, 3. parti uygulamalarda kullanılabiliyor. Bu demek oluyor ki gün içerisinde kullandığımız diğer uygulamaları kullanırken Siri’den yardım alabileceğiz. Mesaj gönderirken, fotoğraf düzenlerken veya gün içinde herhangi bir uygulamayı kullanırken çok daha yetenekli bir asistanımız olacak.

Bu versiyonla birlikte klavyede de yenilikler olacak. Öneri sisteminde geliştirmeler yapan Apple konuşmalarınızı daha iyi analiz ederken işinize yarayacak önerilerde bulunacak. Cümlenin yapısına göre gelmesi gereken  kelimeyi kendisi önerecek veya karşı taraftan gelen soruya verilebilecek olası yanıtlar otomatik olarak gösterilecek. Hatta Siri, konuşmadan yeterli bilgiyi toplayabilirse takvimde bir randevu bile kaydedebiliyor.

IOS 10

 

Fotoğrafların arasında kaybolmaya son

IOS 10 ile birlikte gelen Advanced ComputerVision teknolojisiyle yüzler otomatik olarak tanınıyor ve fotoğraflar kişi bazlı olarak ayrı kategorilerde gösterilebiliyor. Bu kategorizasyonu ayrıca objeler ve mekanlar özelinde de yapabiliyorsunuz. Kategorilerin üst kısmında otomatik olarak anıların bulunduğu bir video oluşturuluyor ve kullanıcının beğenisine sunuluyor. Videonun süresi ve fonda çalınacak müzik değiştirilebiliyor. Fotoğraf özellikleri aynı zamanda yeni macOS’ta da kullanılabiliyor ve Apple TV’de de yer alıyor.

IOS 10

Gelen güncellemede harita konusunda da epey önemli geliştirmeler yapılmış. Proactive özelliğiyle takvimdeki randevular ve mekanlar birbiriyle senkronize edilebiliyor. Restoranlar yemek türlerine göre ayrılabiliyor. Diğer servislerde görmeye alışık olduğumuz trafik durumu özelliği de haritalara eklenmiş. Bununla birlikte yol üzerinde ihtiyaç duyacağınız market/benzinlik gibi işletmeler de listeleniyor olacak. Bir başka dikkat çeken özellik ise diğer uygulamaların haritalar üzerinde kullanılabilmesi. Uber gibi araç çağırabildiğiniz servisleri direkt olarak haritalar üzerinden çalıştırabiliyorsunuz.

 

Akıllı Ev kavramı artık çok uzak değil

IOS 10 akıllı ev ürünleri üreten Homekit ile birlikte önemli bir işbirliğine imza atmış. Home adı verilen yeni bir uygulama iOS ana ekranında yer alıyor ve direkt olarak tüm akıllı ev sistemlerine bağlanabiliyor. Siri “Günaydın” kelimesini duyduğu anda gündüz moduna geçiş yapılıyor ve evdeki cihazlar bu koşullara göre çalışmaya başlıyor. Evinizi tam anlamıyla akıllı bir eve dönüştürdüğünüzde kameralara, ışıklandırmaya, klimalara ve hatta kilitlere bile hükmedebileceksiniz. Anahtarınızı unuttuğunuzda veya birinin evinizden bir şey alması gerektiğinde uzaktan bunun kontrolünü yapabileceksiniz. iPhone haricinde iPad ve Apple Watch’ta da kullanılan uygulama ile evin kontrolü artık akıllı cihazlarınızdan yapılabiliyor olacak.

IOS 10

Bunun yanında mesajlaşma uygulamalarında da değişikliklere giden Apple, sonbaharda IOS 10’u tüm kullanıcılara sunacak. Kişisel önerim IOS 10’u ilk çıktığında hemen indirmek yerine bir süre beklemek olacaktır. İlk versiyonlarda genelde testlerde yakalanamamış hatalar çıkar ve bunlar ilk versiyonun hemen sonrasında düzeltilir. Hayati bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmemekle birlikte can sıkıcı durumlar yaşama ihtimalinizin olduğunu düşünüyorum.