Merhaba, Instagram hesaplarımız arasında geçiş yaparken beklenmedik bir sorunla karşılaştık. Instagram yeni eklediğimiz hesabı geçici olarak askıya almıştı ve “İşlem geçici olarak engellendi.” uyarısıyla karşılaştık. Instagram İşlem Engellendi Sorunu üzerine biraz araştırma yaptık ve çözümüne dair ipuçlarına ulaştık. İşte bunlar;

instagram işlem engellendi sorunu

Neden Engellenmiş Olabilirim?

  • Aşırı miktarda takip isteği veya takipten çıkarma isteği yollamış olabilirsiniz. Bu isteklerin sayıca çokluğu hesabınızın geçici olarak askıya alınmasına sebep olmuş olabilir.
  • Beğeni kazanmak veya takipçi edinmek üzere bir uygulamaya Instagram üzerinden erişim izni vermiş olabilirsiniz. Bu uygulama sizin adınıza aşırıya kaçan işlemler yapmış olabilir.
  • Aynı yorumu veya aynı paylaşımı birden fazla kez, kısa zaman içerisinde çokça yapmış olabilirsiniz.
  • Kısa zaman içerisinde çok fazla fotoğrafa like atmış olabilirsiniz.

Özetle Instagram kullanımı sırasında kısa sürede çok fazla işlem yerine getirdiyseniz, Instagram sizi kötü amaçlı bir yazılım veya hesap zannetmiş olabilir.

Instagram İşlem Engellendi Sorununu Nasıl Çözebilirim?

  • Wi-fi ile bağlıysanız bağlantınızı sonlandırın ve mobil dataya geçiş yapın. (IP üzerinden bir engelleme yapılabiliyor.)
  • Instagram üzerinde takip isteği, beğeni vb. hiçbir aksiyonda bulunmayın ve 24 saat ile 48 saat arasında mümkün olduğunca az kullanın.
  • Instagram’ın sizi gerçek bir insan olarak kabul etmesine yardımcı olmak için diğer hesaplarınızı (örn. Twitter hesabınızı) Instagram hesabınızla eşleştirin.
Instagram uygulamalari kaldır
  • İzin verdiğiniz yabancı uygulamaları kaldırın.
  • Uyarı ile karşılaştığınızda ok ve report seçeneklerinden biri olan report’u seçin ve durumu Instagram’a raporlayın.

Tekrarlamaması İçin Ne Yapabilirim?

Instagram’ın sahip olduğu yapay zekanın sizi bir tehdit olarak algılamaması ve Instagram erişim engellendi sorunuyla karşılaşmamak için hiçbir hareketinizde aşırıya kaçmayın. Beğenileriniz, takip istekleriniz veya takipten çıkarma işlemlerinizi kısa sürede aşırı derecede (yüzlerce) gerçekleştirmeyin. Fazla işlem sayısı (sunucuya gönderilen istek sayısı) arttıkça saldırı olarak algılanma ihtimali artmaktadır.

Uygulamalar Instagram üzerinde sizden izin istediğinde neye izin verdiğinize dikkat edin. Yeterince güvenmediğiniz uygulamalara izin vermeyin; zira bu uygulamalar sizin hesabınızla farklı hesapları takip edebilir veya gönderileri beğenebilir.

Son olarak farklı mobil cihazlarda kullandıkça da hesabın çalındığı veya izinsiz girildiği şüphesi doğacağından hesaplarınızı genelde aynı cihaz üzerinden yönetmeye çalışın. Bunları dikkat ettiğiniz sürece Instagram erişim engellendi sorunuyla karşılaşmanız pek mümkün gözükmüyor.