Kış Lastiği Satın Alma Rehberi

Karlı günler çok yakında! Bu sebeple kış lastiği konusunu daha fazla erteleyemeyiz. Bu durum şimdilik kanunen sadece ticari araçları kapsıyor gibi gözükse de ortalık beyaza büründüğünde binek araçlar için de zorunlu hale gelecek. Eğer hala bir kış lastiği edinmediyseniz karşınızda Kış Lastiği Satın Alma Rehberi;

Kış Lastiği Satın Alma Rehberi

 

Kış Lastiği Satın Almadan Önce

Otomobilinizi iyi tanıyor olmanız gerekiyor. Aracınıza uygun lastik ebatına uygun lastik tercih etmek zorundasınız. Bunu aracınızın kılavuzunda rahatlıla bulabilirsiniz. Ayrıca 2 lastiği değiştirsem yeter gibi bir düşünceniz varsa bundan derhal uzaklaşın. 4 lastiğin 4’ünün de değişmesi gerektiğini unutmayın.

 

 Kış Lastiği Satın Alma Rehberi

Kış Lastiği Nasıl Olmalı

  • Alacağınız lastiğin üzerinde mutlaka “Kış Lastiği” işareti olmalıdır. Bu işaret bulunmayan lastikleri kış lastiği olarak satmaya çalışan kişiler olabilir, bu yüzden dikkatli olun.
  • Kış lastiklerinin frenleme ve karda çekiş özellikleri değişken olabilir. Yaşadığınız bölgenin iklim koşullarına göre seçim yapmanız gerekir. Eğer kışları sert geçen bir yerde yaşıyorsanız daha üst düzey bir kar lastiğine ihtiyacınız olabilir.
  • Kesinlikle aracınıza uygun lastik ölçüsüne sahip lastikler satın alınmalıdır. Bu konuda yetkili servisler zaten uygun ürünleri size sunacaktır; servis haricinde bir yerde değişim işlemi yaptıracaksanız bu konuya dikkat etmelisiniz.
  • Kış lastiğinin üzreinde yazan üretim yılı kontrol edilmelidir. Son 5 yıl içerisinde üretilen kış lastikleri tercih sebebi olmalıdır. 10 yıl ve üzeri bir süre geçmiş ise o lastikleri kesinlikle satın almayın.
  • Kış lastikleri bildiğiniz gibi yivli bir yapıdadır. Bu yivlerin derinlikleri 4 milimetrenin altında olmamalıdır.
  • Bazı markalarda kış lastikleri iki kategoriye ayrılır; Mud&Snow ve Snowflake. Mud&Snow çamur ve kar için tasarlanmış lastikler olurken, Snowflake yoğun kar için tasarlanmıştır.

 

Neden Kış Lastiği Almalıyız?

Kış lastiği aslında hepimizin bildiği gibi fren mesafesini kısaltarak ve ıslak zeminlerde yola tutunma seviyesini artırarak güvenli bir sürüş deneyimi sağlıyor. Yola iyi tutunmasına bağlı olarak yakıt tasarrufu da sağlayabilmektedir. (Bu durum yazın tam tersine döner, kış lastikleriyle daha çok yakıt harcarsınız.) Viraj alma ve manevra sırasında aracın kaymasını önleyen kış lastikleri sizin ve diğer yolcuların güvenliği açısından çok ama çok önemlidir.

 

Lastiklerin Ömrü Ne Kadardır?

Bu kullanım şartlarına göre tamamen farklılık gösterebilen bir konudur. Bu konuyla ilgili kitabi bilgi ortalama 4 yıl olduğu şekildedir fakat; aracınızı çok sık kullanıyorsanız bu süre kısalabilir.

Ben aracımı çok az kullanıyorum o yüzden 4 yıldan daha fazla kullanabilirim diye düşünmeyin. Lastiklerin çevresel koşullara göre uzatamayacağınız bir ömürleri vardır. 5-6 yıl içerisinde hiç kullanılmamış lastikler bile ömrünü tamamlamış olabilir. Bu sebeple servisinizin ve/veya lastikçinizin yönlendirmelerini dikkate alın.

 

Lastiği Aldıktan Sonra

Aracınıza uygun bir kış lastiği buldunuz ve aracınıza taktırdınız. Her şey bitti mi? Hayır. Lastik ebatınıza göre uygun hava basıncı da maksimum performansı almanız ve güvenliğinizi sağlamanız açısından çok önemli. Lastiğinizin çapına göre uygun basıncı araştırarak bulabilirsiniz.