Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler

Ülkelere Ait Farklı Kahveler farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler

Kahve çok uzun yıllardır insanların tükettiği bir meyve. Tabii ki bu meyveyi çiğ şekilde tüketmiyor, çekirdeklerini kurutup öğüttükten sonra farklı yöntemlerle içecek haline getiriyoruz. Tahmin ettiğimizden daha uzun bir geçmişi olan kahvenin farklı kültürlerde çok çeşitli kullanımlarına rastlıyoruz. Ülkelerin kültürlerine ait farklı kahveler, demleme yöntemleri ve içerikleriyle çok entersan reçetelere sahip. İşte bu kahvelerin en çok bilinenleri;

 

Kaffeost, Finlandiya

Kaffeost Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Tıpkı bizim Türk kahvesinde olduğu gibi Finlandiya’nın da kendi kültürüne has bir kahve bazlı içeceği bulunuyor. Demleme yönteminin çok önemli olmadığı bu içecekte filtre kahve ve granül kahve sıklıkla kullanılabiliyor. Bu kahveyi diğerlerinden ayıran şey ise içinde lor peyniri olması. “Coffee Cheese” olarak da isimlendirilen bu içecek aslında peynir bazlı bir karışım. Şöyle ki burada hazırlanan kahve peynir dilimlerinin üzerine dökülüyor. Aslında kahveli peynir olarak da düşünebiliriz. Günün sonunda içecek olarak anılan bu reçetenin Finlandiya başta olmak üzere Kuzey Avrupa’da sıkça tüketildiğini belirtebiliriz.

 

Yuanyang, Malezya

Yuanyang Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Malezya ve çevresindeki coğrafyada tüketilen bu içecek aslında kahve, süt ve çayın bir karışımı. Hazırlanırken siyah çaydan elde edilen içecek ile süt karıştırılıyor ve en son kahve ilave ediliyor. Farklı kahvelerden biri olan Yuanyang, sıcak ve soğuk olarak iki şekilde de servis edilebiliyor.

 

Flat White, Avustralya

Flatwhite Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Son yıllarda zincir kahvecilerde görmeye alıştığımız farklı kahvelerden Flat White, aslında Avustralya’ya ait bir reçete. Cafe Latte’den daha az süt ihtiva eden bu içecek, süt yoğun bir tad almak istemeyen sütlü kahve severlere daha uygun.

 

Frappe, Yunanistan

Frappe Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Yunanistan’ın kesinlikle en popüler içeceği olan Frappe aslında granül kahveden yapılan -şahsen tadını pek de beğenmediğim- bir soğuk kahve içeceği. Soğuk olmasına karşın Yunanistan’da yaz-kış herkesin elinde görebiliyorsunuz. 1957 yılında bir Nescafe çalışanı tarafından bulunan bu reçete, granül kahvenin suyla karıştırılıp köpürtülmesiyle elde ediliyor. Küçük bir miktar suda köpürtülen kahvenin üzerinde soğuksu eklenerek servis ediliyor.

Bizdeki menemen tartışmasına benzer bir tartışma Yunanistan’da frappe özelinde mevcut. Bir kısım bu kahvenin şekerli olarak hazırlanıp servis edilmesini savunurken diğer kısım da şekersiz olması gerektiğini ifade ediyor.

 

Espresso, İtalya

Espresso Limon farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Espressoyu çok iyi bildiğinizi düşünebilirsiniz ama; muhtemelen daha önce hiç duymadığınız bir şeyden bahsedeceğiz. İtalya’da espressonun farklı bölgelerde farklı servis şekilleri olabiliyor. Bu şekillerden biri de limon dilimleriyle servis edilmesi. Servis edilen limon diliminin yanında sıyrılmış bir limon kabuğu da bulunuyor çoğu zaman. Bu limon kabuğunda yer alan yağ’ı sıkarak espressonun içine damlatıyorsunuz. Eğer daha fazla aroma almak isterseniz kabuğu içine atabilir ve limon dilimini bardağın kenarlarına sürebilirsiniz. Burada limon kabuğunda bulunan yağın espressoya farklı bir aroma kattığı belirtiliyor.

 

Cà phê đá, Vietnam

Ca Phe da Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Asya’ya ait farklı kahvelerden biri de “Ca phe da”. Vietnam bölgesinde tüketilen bu soğuk kahve bol şekerli ve sütlü olarak hazırlanıyor. Bir kabın içine koyulan şekerli süt içerisine buz atılıyor ve yukardan özel bir düzenekle kahve damlatılarak elde ediliyor.

 

Cafe de Olla, Meksika

Cafe de Olla Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Cafe de Olla Meksika’ya ait bol baharatlı ve enteresan bir demleme yöntemi olan farklı bir kahve. Zincir kahve mağazalarında hiç karşılaşmadığımız bu kahve reçetesi ise şöyle;

Öğütülmüş kahve, tarçın çubuğu, karanfil, anason ve piloncillo denen şeker kamışıyla birlikte bir tencereye atılır ve kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra süzülen bu kahve kilden yapılmış özel bir bardakla servis edilir. Sıcak şarap tarifinde şarap yerine kahve kullandığınızı düşünebilirsiniz.

 

Cafe Touba, Senegal

Cafe Touba Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Baharatlı kahvelerden biri olan Cafe Touba, Senegal bölgesine ait farklı kahvelerden biri. Genellikle gine biberi denen bir baharat ve karanfil eklenerek yapılan bu kahvenin farklı tarifleri mevcut. Öğütülmüş kahve ve zencefilin homojen bir şekilde karıştırılıp filtrelenerek hazırlandığı örnekleri de mevcut. İçindeki baharatlar bölgelere göre değişiklik gösterse de filterelenerek hazırlanan bu kahvede amaç baharatlı bir tat elde etmek.

 

Cafezinho, Brezilya

Cafezinho Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Brezilyanın ulusal içeceklerinden biri olan Cafezinho temel olarak French Press demleme yöntemine benzer bir yöntemle yapılıyor. Orta kalınlıkta çekilen kahve bir kap içerisine alınıp üzerine su ilave edilior. 3-4 dakika beklendikten sonra kahvenin üzerinde oluşan köpükler alınıyor ve bizdeki gibi telveli bir şekilde servis ediliyor. Yaklaşık 200 ml.’lik bir prosiyon için 11gr. öğütülmüş kahve kullanılan bu içecekte de şekerli mi şekersiz mi tartışmaları mevcut. Arzuya göre hazırlanıp büyük bir kupada servis edilebiliyor.

 

Cafe Bombon, İspanya

Cafe Bombon Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

İsminden tatlı bir şeyler geleceği anlaşılıyor değil mi? Farklı sunumuyla dikkat çeken bu şekerli kahve İspanya bölgesinde popüler. Yoğunlaştırılmış bir şekerli süt kullanılan bu tarifte bu ürün ispanyada hazır paketli olarak satılıyor. Krema kıvamındaki bu sütün üzerine espresso bazlı ya da moka potta hazırlanmış kahve yavaşça dökülüyor. Arzuya göre süt köpüğü eklenerek servis ediliyor.

 

Irish Coffee, İrlanda

Irish Coffee Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Eminim bir çoğunuz bu tarifi biliyor fakat; bu farklı kahveler listesine eklemezsek ayıp olurdu. Sıcak kahve, İrlanda Viskisi ve şeker kullanılarak hazırlanan bu içecek kremayla süslenerek servis ediliyor.

 

Wiener Mélange, Avusturya

Wiener Melange Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Görüntü itibariyle Cappucino’ya benzeyen Wiener Melange, Avusturya’ya has bir içecek. Cappucino’daki gibi espresso, süt ve süt köpüğüyle hazırlanıyor fakat; ek olarak çırpılmış kremayla ve toz kakao ile süslenip servis ediliyor.

 

Cafe au Lait, Fransa

Cafe au Lait Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Cafe Latte olarak da bildiğimiz Cafe au Lait, Fransızların vazgeçilmez kahvaltı içeceği. Burada servisle ilgili pek bilinmeyen nokta ise mümkün olduğunca geniş ağızlı bir bardak kullanmak. Bunun amacı ise kahvaltı alışkanlıklarına paralel olarak kruvasanı daldırabilmek.

 

Spiced Coffee, Fas

Baharatlı Kahve farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Ülkesine has bir ismi bulunmayan ama Fas ve çevresinde tüketilen bu baharatlı kahvede, bildiğimiz sade kahveye kakule, karabiber, tarçın ve hindistan cevizi ekleniyor. Bu haliyle farklı kahveler listemizde epey ilginç bir noktada duruyor.

 

Cafe Cubano, Küba

Cafe Cubano Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

İçilen puroyla birlikte denge oluşturması için espressonun şekerle birlikte demlenmesiyle hazırlanır. Özünde şekerli bir espressodur.

 

Pharisäer, Almanya

Pharisaer Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Farklı kahvelerden bir diğeri de Pharisäer. Bu kahve Almanya’nın kültüründe bulunan ama git gide popüleritesini yitiren bir içecektir. Kahve, rom ve şekerle birlikte hazırlanır. Krema ve çikolata rendesiyle birlikte süslenerek servis edilir.

 

Mazagran, Portekiz

Mazagran Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Pek bilinmeyen ve içerisinde limon aroması barındıran bir kahve daha! Mazagran aslında Cezayir’den Portekiz’e aktarılan bir kültürün sonucunda oluşan bir reçete. Mazagran, espresso, limon suyu ve limon sodasının bir shakerda karıştırılmasıyla elde ediliyor. Aslında bu içecek Cezayir’de ortaya çıktığında limon ihtiva etmiyormuş. Daha sonra bu kültürün Portekiz’e aktarılmasıyla limon eklenmiş ve bugünkü Mazagran ortaya çıkmış.

 

Qahwa, Arabistan

Qahwa Nedir? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

İsmi bize hiç yabancı gelmese de bizim kültürümüze yabancı farklı kahvelerden biri Qahwa. Bu kahvede süt yok fakat bolca baharat var. Qahwa’da kakule, tarçın, karanfil, safran ve zencefil bulunabiliyor. Acı tadı olan bu kahvenin yanına hurma servis edilerek bu acı tadın dengelenmesi sağlanıyor.

 

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi Nasıl Olmalı? farklı kahveler Ülkelerin Kültürlerine Ait Farklı Kahveler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Bunu zaten biliyoruz diye düşünebilirsiniz fakat; bir çoğumuz Türk Kahvesi’ne gereken önemi vermiyoruz. Türk Kahvesi hazırlarken “soğuk su” ezberi aslında sık yapılan bir hata. Ülkemizde bu işe kafayı takan kahveciler ve uzmanlar kahvenin mümkün oldukça ılık ve ılık-sıcak bir suyla yapılması gerektiğini söylüyor. Burada amaç kahve ve su bileşimini mümkün olduğunca kısa süre ocak üzerinde/direkt ateşle temas halinde bırakmak. Bu süre uzarsa ne oluyor? diye soracak olursanız da içerisindeki kuru kahve çok ince çekilmiş olduğundan hızlıca yanmaya ve içeceğin tadını acılaştırmaya başlıyor.

Türk Kahvesi Nasıl Olmalı?

Uzmanlardan ayrı olarak şahsi görüşüm Türk Kahvesi’nin orta kavrulmuş çekirdeklerle yapılması gerektiği. Ülkemizde en çok kullanılan markalar ne yazık ki çok kavrulmuş kalitesiz çekirdekler satıyor. Türk Kahvesi için farklı ve orta kavrulmuş çekirdekleri bir kez deneyin, ne demek istediğimi o zaman çok daha iyi anlayacaksınız.

Ülkelerin kültürlerine ait farklı kahveler’in  en bilinenleri bunlardı. Dünyanın bir çok yerinde çok farklı reçetelerle hazırlanan kahve bazlı içecekler mevcut. Siz de bizim kahve kültürümüze çok da yabancı olmayan bu reçetelerden bazılarını deneyebilir; farklı lezzetlerin tadına varabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir