Evde geçirdiğimiz sürenin inanılmaz şekilde artmasından sonra kahvenin yanında çay konusunda da farklı maceraların peşinde koşmaya başladım. Ülkemizde “kaçak çay” ismiyle bilinen ve belli kesimlerce sıkça tüketilen Sri Lanka menşeyli Seylan çayı nasıl demlenir, nasıl hazırlanır gelin yakından bakalım.

Sri Lanka Çay Tarlaları

Bu konuda çay içme kültürlerine göre ciddi bir farklılaşma mevcut. Burada iki farklı görüşü anlatıp kendi tercihimi de belirteceğim. Her iki durumda da Türkiye’de yetişen siyah çaydan farklı bir lezzetle karşılaşacağınızı garanti edebilirim.

Bir önceki paragrafta “lezzet” kelimesini kullandım fakat; bu çay herkese hitap etmeyebilir. Açıkçası tek başına benim de favori içeceklerim arasına giremeyecek gibi görünüyor fakat; demlediğiniz siyah çaylara farklı bir aroma kazandırmak için değerlendirilebilir. Buna karşın bu çayın tutkunları da yok değil, belki de tam size göre bir çaydır, denemeden bilemezsiniz.

Gelelim nasıl hazırlandığına; işte ilk yöntem;

Türk Tarzı Demleme

Ülkemizde böyle bir isimlendirmeye sahip olduğunu düşünmemekle birlikte ben böyle isimlendirmeyi daha doğru buldum. Türk çayı gibi çaydanlıkta 100 derecenin biraz altında bir suyla birlikte 8-10 dakika bekleyerek Seylan çayını demlemeniz mümkün. Türk çayına göre çok daha hızlı demlendiğini ve yoğun olduğunu belirtmem gerek. Bu sebeple benim önerim 10 dakika üzerine çıkmamak olacaktır. Burada diğer bir kritik konu da miktar. Seylan çayı yoğun bir aromaya sahip olduğu için bir fincan çay için bir tatlı kaşığı çay yeterli olacaktır.

Türk tarzı demlemede bir diğer önerim Türk siyah çayına veya sevdiğiniz farklı bir siyah çayla harman etmeniz olacaktır. Türk çayı severler için Seylan çayının biraz buruk ve fazla aromatik bir tad olduğunu söyleyebilirim.

Alternatif Demleme

Türk çayında olduğu gibi bir ateş üzerinde değil, Asya menşeyli çaylarda önerilenlere benzer bir demleme metodu kullanmak daha doğru olabilir. Seylan çayını kaynattığınız su ile bir cam demliğe koyup 10-15 dakika arasında bir sürede demleyebilirsiniz.(Benim önerim 10 dakika.) Yurt dışı kaynaklı yayınlarda 5 dakika demleme şeklinde önerilere de rastladım; bu bizim çay kültürümüz için biraz kısa. 5 dakika sonunda aldığım tat ülkemizde “bu çay demlenmemiş” şeklinde yorumlanacak gibiydi ? Eğer bulunduğunuz ortam soğuk ise evde kullandığınız ısıtıcı her ne ise ona yakın bir yerde bekletebilirsiniz. Ateş üzerinde olmadığı için hızla soğuyacaktır. Bu demleme metodunda standart bir fincan için bir tatlı kaşığı Seylan Çayı (Ceylon Tea) ekleyebilirsiniz.

Seylan çayı için bir çok yerde 15-20 dakika çaydanlıkta demeleme gibi öneriler mevcut; bu bence büyük bir hata. Bu Türk çayı için doğru bir demleme süresi fakat; Seylan çayı için çok ama çok uzun. Seylan çayı nasıl hazırlanır sorusunun cevabı kesinlikle kısa demleme süresinde ve doğru miktarda yatıyor.