Uzun yıllardır klasik çizgide otomobiller üreten Skoda, artık gençlere hitap ediyor! Skoda, Rapid Spaceback adıyla çıkardığı yeni modeliyle daha modern ve spor bir görünüme kavuşuyor.

Alıştığımız Skoda modellerinden farklı bir görünümle piyasaya çıkan yeni Rapid Spaceback, Türkiye’de 5 farklı motor ve 2 farklı donanım seçeneğiyle satışa çıktı. Bu motor seçeneklerinin üçü benzinli, ikisi ise dizel.

Aracın giriş seviyesinde, 5 ileri manuel şanzımanla sunulan 1.2 litrelik 75 HP üç silindirli benzinli motor yer alıyor. Bu motorun yakıt tüketimi ortalama 100 km’de 5.9 litre olurken 105 HP’lik 1.2 litre TSI motor ise 6 ileri manuel şanzımanla 100 km’de 5.4 litre tüketim değeri sunuyor. Rapid Spaceback’in en güçlü benzinli motor seçeneği ise 1.4 litrelik 122 HP TSI oluşturuyor. Özel olarak 7 ileri DSG çift kavramalı otomatik vites kutusuyla donatılan bu motor, 100 km’de ortalama 5.8 litre yakıt tüketim değerine sahip.

Dizel motor seçeneklerinde ise; 1.6 litrelik TDI dizel motorun 90 ve 105 HP’lik güç seçenekleri bulunuyor. 90 HP’lik versiyon sadece 7 ileri DSG otomatik şanzımanla sunuluyor. Araç, bu motor ve şanzımanla 100 km’de ortalama 4.5 litrelik tüketime sahip. 1.6 litre TDI 105 HP’lik motor ise 5 ileri manuel şanzımanla sunuluyor ve 100 km’de ortalama 4.4 litre tüketiyor.

Aracın geniş iç hacmi oldukça dikkat çekici; bu özelliğiyle arka koltuklarda 64 mm’lik bir diz mesafesi sunabiliyor. Bu da sınıfının en geniş diz mesafesi sunduğunu gösteriyor. Ayrıca aracın bagaj hacmi arka koltuklar indirildiğinde 415 litreden 1.380 litreye çıkabiliyor.

Skoda Rapid Spaceback

Üç kollu direksiyon simidi, döşeme kaplamaları ve yeni tasarımlı kumaş koltuklar Rapid Spaceback’te dikkat çekerken; iç mekanda farklı detaylara da yer verilmiş. Kapı içinde çöp bölümü, bilet tutucu, multimedia cihazlarının konulabileceği özel alan, ön ve arkada bardak tutucular gibi unsurlar bunlardan birkaçı.

Yeni Rapid Spaceback, yüksek güvenlik standartlarını da sunuyor. Güvenlik donanımları arasında ön, yan ve baş hava yastıklarının yanı sıra Avrupa pazarında standart sunulan ABS ve ESC (Elektronik Denge Kontrolü), isteğe bağlı alınabilen xenon farlar, lastik basınç izleme sistemi, viraj aydınlatma fonksiyonlu sis lambaları ve “yokuş kalkış kontrolü” gibi unsurları saymak mümkün.

Son olarak aracın fiyatına geldiğimizde ise araç 44,900 TL’den başlayıp 61,000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Skoda Rapid Spaceback