Kısa süre önce görmeye başladığımız yeni bir segment olan kompakt ve crossover SUV araçlara yenileri eklenmeye devam ediyor. İlk olarak Nissan Qasqai daha sonra Volkswagen Tiguan, BMW X1  ve Range Rover Evoque modelleriyle tanıştığımız bu klasmana Mercedes-Benz de GLA modeliyle giriş yapıyor. Alışılagelmiş arazi araçlarından farklı olarak daha küçük ve kısa olarak tasarlanan bu araçlar gitgide yüksek arazi kabiliyetine sahip olmaya başlıyorlar.

Mercedes GLA

GLA 200 1.6 litrelik hacme sahip ve 156 beygirlik güç üretiyor. 4MATIC seçeneğine sahip olan GLA 250 ise 2.0 litrelik hacimde 211 beygir güç sunuyor. 4MATIC seçenekli GLA 200 CDI, 2.2 litre ile 136 beygir güç üretiyor. Son olarak GLA 220 CDI (4MATIC seçenekli) 2.2 litre hacimde 170 beygir güç üretiyor.

GLA, rakiplerine kıyasla ayrıca daha yüksek arazi kabiliyetine sahip. Opsiyonel olarak sunulan 4MATIC dört teker çekiş sistemi ile araç hafif arazi şartlarında daha kolay yol alıyor. 4MATIC modellerinde DSR  (yokuş hız yönetimi sistemi) ve off road şanzıman modu standart olarak sunuluyor. DSR, dik yokuşlarda güvenle ilerlemeyi sağlarken, off road şanzıman ile zor yollara uyum sağlanıyor.

mercedes GLA

GLA’ nın güvenlik donanımları oldukça ilgi çekici. Yorgunluk dedektörü, şerit takip sistemi, otomatik park sistemi ve çarpma önleme sistemi Collision Prevention Assist yer alıyor. Bu sistem 7km/s hızda bile çarpışmaların önüne geçebiliyor. Bunun üzerine DISTRONIC PLUS eklenirse, Collision Prevention Assist Plus oluşuyor ve 200 km/s hıza kadar araç kendi kendine frenleyebiliyor.

Mercedes GLA, 2014 yılında satışa çıkacak fakat; henüz belli bir tarih bulunmuyor. Bu modelin ülkemizdeki  tahmini fiyatının ise 120.000 TL- 180.000 TL arasında olacağı tahmin ediliyor.