Pantolon Ayakkabı Seçimi

Bir erkeği şık gösteren şeylerden biri de kesinlikle pantolon ayakkabı seçimindeki uyum. Bazı kızlar yüzünüzden hemen sonra ayaklarınıza bakabilir buna hazırlıklı olun 🙂 En az saçınıza dikkat ettiğiniz kadar bu konuya da hassasiyet gösterirseniz kesinlikle karşılığını alırsınız, bana güvenin!

Pantolon ayakkabı seçimine girmeden önce şunu belirtmekte fayda var ki; her erkeğin gardrobunda bir tane siyah, deri, bağcıklı bir ayakkabı olmalı. Özellikle bu ayakkabı eskimemeli, eskidendiğinde de yenilenmeli. Çünkü her erkek bir gün bir takım elbise giymek zorunda kalır ve bu ayakkabılar hayat kurtarıcıdır. (Bazıları rahatsız olabilir ama yapacak bir şey yok.) Bunun dışında her erkeğin sahip olması gereken 7 ayakkabıyı zaten daha önce detaylıca anlatmıştım.

Giydiğiniz kıyafetler arasında nasıl bir uyum gözetiyorsak pantolonla direkt olarak kesişen ayakkabılarımızın uyumuna da dikkat etmemiz gerekiyor. İşte renklerine göre ayakkabı kullanımları;

Siyah Ayakkabı Pantolon Seçimi

Daha önce de söylediğim gibi siyah ayakkabılar muhtemelen en çok ihtiyaç duyacağınız ve en çok giyeceğiniz ayakkabılar olacak. Siyah klasik ayakkabıları biri hariç hemen hemen her kumaş pantolonla giyebilirsiniz. O istisna olan pantolon kesinlikle kotlar. Eğer bir kot pantolon giyiyorsanız asla altına klasik bir siyah ayakkabı tercih etmeyin. Kot için binlerce spor alternatif var.

Siyah ayakkabıları mavi/lacivert tonlarıyla giymekten kaçınmayın. Lacivert ve siyahın uyumsuz olduğu düşüncesi geçtiğimiz yüzyılda kaldı. Rahatça lacivert bir takım altına siyah ayakkabı tercih edebilirsiniz. Örnek siyah ayakkabı pantolon seçimleri aşağıda;

Kahverengi Ayakkabı Pantolon Seçimi

Kahverengi ayakkabı da kombinlerde sık kullanılabilecek bir özelliğe sahiptir. Lacivert ve gri takımların genelde tamamlayıcısıdır. Kahverengi ayakkabıları kot pantolonlarla da giyebilirsiniz fakat; tek dikkat edilmesi gereken husus siyah pantolonlar. Eğer siyah bir pantolon giydiyseniz asla kahverengi bir ayakkabı tercih etmeyin. Kahverengi ayakkabının kuralı da budur. Kahverengi ayakkabıları açık tonlarla tercih ederseniz çok daha güzel sonuçlar alırsınız. İşte bazı örnekler;

Kahverengi Ayakkabı Pantolon Seçimi

Bordo Ayakkabı Pantolon Seçimi

Bordo / koyu kırmızı ayakkabıları aynı şekilde kahverengi ayakkabılar gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca siyah pantolonlarla da tercih etmeniz mümkün. Bordo ayakkabı pantolon seçimi daha çok günlük kullanım için uygundur. Daha spor gözüken kombinlerinizin güzel bir tamamlayıcısı olabilir. Takım elbiselerde siyah ve kahverengiye şans vermek daha mantıklı olabilir. Bu sebeple oxford ve derby ayakkabı alacaksanız bordo güzel bir tercih olabilir.

Bordo Ayakkabı Pantolon Seçimi
Bordo Ayakkabı Pantolon Seçimi

Taba Ayakkabı Pantolon Seçimi

Makosen ayakkabılarda sıkça gördüğümüz taba rengi daha çok smart casual giyim koduna uygundur. Daha sportif görünen, günlük kombinlerinizde taba ayakkabı pantolon seçimini kullanabilirsiniz. Çino pantolonlarla oldukça uyumludur. Açık renkli pantolonlarla da kombinlenebilir. Taba rengi oxford ayakkabılarla takım elbiselerle de tercih edilebilir.

Taba Ayakkabı Pantolon Seçimi
Taba Ayakkabı Pantolon Seçimi

Mavi Ayakkabı Pantolon Seçimi

Mavi ayakkabı kombinlemesi en zor ayakkabılardan biridir. Bu sebeple eğer mavi tonlarına sahip bir ayakkabı aldıysanız dikkatli olmanız gerek. Mavi / Laciver ayakkabı pantolon seçiminde çok renkli kombinler oluşturmanız gerekiyor. Mavi ve gri tonlar en uyumlu olduğu renklerdir. Bunun dışında spor kombinlerinizde de kullanılabilir. Mavi / Lacivert ayakkabılar şortlarla kombinlenmeye daha uygunlardır. Tekrar hatırlatmak isterim eğer fazla dikkat çekici bir mavi tonu tercih ettiyseniz yanlış kombinle her şey berbat olabilir.

Mavi Ayakkabı Pantolon Seçimi
Mavi Ayakkabı Pantolon Seçimi

Beyaz Ayakkabı Pantolon Seçimi

Spor ayakkabılarda sıkça tercih ettiğimiz beyaz renk aslında kumaş pantolonlarla da kombinlenebiliyor. Kot pantolon tercih ettiğiniz hemen hemen her kombinde hayat kurtarıcıdır. Tek istisna bazı durumlarda siyah ve beyazın çiğ durabildiği gerçeğidir. Siyah bir kotla tercih edilebilirken siyah bir takım elbiseyle çok kötü bir sonuç doğurabilir. Mavi / Lacivert tonları ve gri tonları beyaz ayakkabılar için daha garanti seçimlerdir. Emin olun bu renklerle beyaz ayakkabı daha güzel duracak. İşte beyaz ayakkabı pantolon seçimine yönelik bir kaç örnek;

Pantolon ayakkabı seçimi kombinleri oluşturmada hayati önem taşır. Bu ikisinin uyumu mutlaka olmalıdır. (En azından sırıtmamalıdır.) Gardrobunuzu zengileştirmek için benzer tonlar yerine farklı tonlardaki ayakkabılar tercih ederseniz kombinleyebileceğiniz parçaları artırmış olursunuz. Yine de siyah ayakkabının vazgeçilmez olduğunu unutmayın ve mutlaka yedekte bir siyah deri ayakkabı bulundurun.