Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Özellikle Android cep telefonu kullanan insanlar, Google’ın hizmetlerine bağlı olarak telefonlarını kullanmak zorundadırlar. Telefonu ilk aldığınızda içerisinde Google Play Store, Google Chrome, Google Maps vb. gibi bir çok Google ürünü kurulu gelir. Google’ın son ürünlerinden biri de Google Asistan.

Google Asistan, Google’ın geliştirdiği yapay zeka tabanlı bir servistir. Apple’daki Siri özelliğine benzer olarak çıkarılan bu uygulamaya soru sorabilirsiniz, telefon etmek için kullanabilirsiniz, yakınlarınızda bulunan yerleri görebilirsiniz, görevlerinizi hatırlatmasını sağlayabilirsiniz veya istediğiniz bilgileri size sunmasını isteyebilirsiniz.

Google Asistan aslında tek bir uygulama gibi görülebilir, ancak Google’ın sunduğu tüm uygulamaları tek bir yerde toplayıp telefon üstünde tek bir merkezden çalıştırmayı sağlar.

Google Asistan’ı Nasıl Edinebilirim?

Android’in son sürümünü kullanan cihazlar, sistem güncellemesinden hemen sonra otomatik olarak Google Asistan’ı telefonunuza kurarlar. Ancak Apple ya da daha düşük Android tabanlı telefonunuz varsa Google Asistan otomatik kurulmamış olabilir. Android için Google Play Store’dan, iPhone’lar için ise AppStore üzerinden Google Asistan’ı indirebilirsiniz.

Google Asistan Nasıl Kullanılır?

Google Asistan Zararlı Mıdır?

Google Asistan faydalı bir uygulama olduğu kadar tehlikeli bir uygulama olarak da sayılabilir. Öncelike bu uygulama tüm Google uygulamalarının telefonun tüm özelliklerine erişimine izin vermenizi istiyor. Google her ne kadar çok büyük bir şirket olsa da, güvenlik konusunda sınıfı geçebilmiş değil. Google Asistan ile de telefonu saran ve yöneten bir uygulama ile bütün bilgilerimizi kopyalayabilme yetkisine de sahip oluyor. Ayrıca Google Asistan telefonda müzik dinlediğiniz sırada müziği durdurup uyarı verebiliyor ve bu durum sinir bozucu hale gelebiliyor. Google, insanların iznini almadan zorunlu bir hale getirmemeliydi.

Google Asistan sürekli arka planda çalışacağı için şarjınızın çabuk tükenmesine de sebep olabilir.

 

Google Asistan Nasıl Kapatılır?

Google Asistan’ı iptal etmek için aşağıdaki adımları uygulayınız.

[columns_row width=”half”] [column]

1- Ayarlar > Google Servisleri kısmına girilir.

Google Asistan Nasıl Kapatılır

[/column] [column]

2- Arama, Asistan ve Ses seçeneğine girilir.

Google Asistan Nasıl Kapatılır

[/column] [/columns_row] [columns_row width=”half”] [column]

3- Google Asistan’ın hemen altındaki Ayarlar’a girilir.

Google Asistan Nasıl Kapatılır

[/column] [column]

4- Cihazlar başlığı altındaki Telefon kısmına girilir.

Google Asistan Nasıl Kapatılır

[/column] [/columns_row] 5- Google Asistan yazısının yanındaki onay kutusu iptal edilir.

Google Asistan Nasıl Kapatılır