Dövme Çeşitleri ve Özellikleri

Dövme konusu günden güne daha geniş kitlelere yayılırken, yeni tarzlar ve yeni sanatçılarla daha da zengin bir hale geliyor. Dövme yaptırmayı düşünenler ve bu konuya merakı bulunanlar için dövme çeşitlerini ve özelliklerini listeledik. İstediğiniz dövmeyi bulmaya ve doğru dövme sanatçısına yönlendirmeyi amaçlayan bu yazımızda en popüler dövme çeşitleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi bulabileceksiniz. İlkiyle başlayalım;

 

Traditional Tattoo – Geleneksel Dövme

Bir başka ismi de “Old School” olan bu dövme çeşidi bu konuda bilinen en eski ve en tanınmış tarzlardan biridir. Karakteristik olarak kalın siyah çizgiler ve sınırlı bir renk paletine sahiptir. Bu renkler genellikle parlaktır ve tasarımlarda bolca gül, çapa, kadın yüzleri bulunur. Dünyada Traditional yani geleneksel dövme tarzını benimsemiş en ünlü dövme sanatçıları Sailor Jerry, Don Ed Hardy, Bert Grimm ve Lyle Tuttle olarak gösterilebilir.

Realistic Tattoo – Gerçekçi Dövme

Gerçekçi tasarımlardan hoşlananlar için en uygun dövme çeşitlerinin başında gelir. Çünkü dövme sanatçısı foto-gerçekçi bir tasarım yaratarak gördüğünü birebir aynı olacak şekilde deriye işler. Renkli ve sadece siyah olarak uygulanabilir. Sürreal detaylarla da farklı kompozisyonlar oluşturulabilir, burada objeler gerçektekiyle birebir aynıdır fakat; kompozisyonlar ve konumlamalar dünyada gözle görülemeyecek şekilde de gerçekleştirilebilir. Realist dövme konusunda bilinen sanatçılardan bazıları Kevin Ibanez, Igor Sto, Kade olarak sayılabilir.

 

Watercolor Tattoo – Suluboya Dövme

Son yıllarda popüleritesini git gide artıran suluboya dövmeler insan vücudunu bir tuval gibi kullanmayı gerektiriyor. Tuval üzerindeki hali kolay uygulanabiliyor gibi görünse de bu durum deri üzerine gelindiğinde epey bir zorlaşabiliyor. Dövme sanatçıları için görece uygulaması zor bir dövme çeşididir. Tabii bu gittiğiniz sanatçının elinin yatkın olmasıyla tersine de çevrilebilir. Sasha Unisex, Graffittoo ve Marco Pepe’yi bu tarzı iyi uygulayan sanatçılar arasında sayabiliriz.

 

Tribal Tattoo- Kabile Dövmesi

İsminden de anlaşılabileceği gibi bilinen en eski dövme çeşididir. Eski çağlarda kabile yaşantısında insanların içinde bulundukları topluluğa aidiyetlerini simgeleyen bu dövmeler birbirinden çok farklı olabilseler de bir tarz altında toplanabiliyorlar. Neredeyse hepsi tamamen siyah mürekkeple oluşturulurlar. Çok ayrıntılı ve insan vücudunda büyük alanlar kaplarlar. Jondix ve Seth Arcane bu tarzı temsil edebilecek sanatçılardır.

 

New School Tattoo

İsmi New School olmasına rağmen 80’lerin sonunda 90’ların başında ortaya çıkan bu dövme tarzı genelde renkli ve karikatürize edilmiş figürler barındırır. Genelde eğlenceli ve gayri ciddi tasarımlar kullanılır ve renkler çok canlı olabilir. Ed Perdomo ve Onnie O’Leary’i bu tarz özelinde inceleyebilirsiniz.

 

Neo-Traditional Tattoo – Neo-Geleneksel Dövme

İsminden de anlaşılabileceği gibi bu dövme çeşidi geleneksel dövmenin evrimleşmiş halidir. Traditional dövmenin belirgin hatlarını korurken daha canlı ve geniş bir renk kartelasına sahiptir. Ayrıca gölgelerin daha belirgin kullanıldığı bu tarzda gerçekçilik seviyesi biraz daha artırılmış olabilmektedir. Bu tarzın örneklerini Miss Juliet, Megan Massacre, Antony Flemming gibi isimlerde görebilirsiniz.

 

Japanese Tattoo – Japon Tarzı Dövme

Uzakdoğu kültüründe görmeye alışık olduğumuz o bölgenin mitolojik öğelerinin sıkça barındıran bir dövme çeşididir. Ejderhalar, dövülmüş ve saldırıya uğramış kahramanlar, mitolojik yaratıklar ve bunlarla birlikte kan detayları bu tarzı biraz korkunç bir hale getirebilmektedir. Japonya’nın geleneksel estetik anlayışıyla parallelik gösteren bu tarzın önemli sanatçıları Claudia De Sabe, Christopher Henriksen, Sergey Buslaev olarak sayılabilir.

 

Illustrative Tattoo – İllüstratif Dövme

Bu dövme çeşidi aslında diğer dövme çeşitleriyle bir kesişim kümsei oluşturur. Foto-gerçekçi dövmeler dışındaki bir çok dövme zaten illüstratif dövmedir. Ne var ki bu dövme tarzının belli bir konusu ve motifi bulunmamakta. Renki ve renksiz bir çok dövmeyi isimlendirmek için kullanılabilecek genel bir adlandırmadır. Genelde ince çizgilerle çizilen objeler renklendirilerek oluşturulur. Bu ismin altında her sanatçı kendine has bir tarz oluşturabilir. Başarılı illüstratif dövmecilerden bazıları şunlardır; Mick Hee, Servadio, Noel’le Longhaul.

 

Chicano Style Tattoo – Chicano Tarzı Dövme

Chicano Meksika asıllı Amerikalılar için kullanılan bir tabirdir. Genellikle hapishanelerdeki kişiler tarafından tercih edilen bu dövme tarzı meksika devrimi, hristiyanlık ve özgürlüğe duyulan özlemi simgeleyen tasarımlara sahiptir. Genellikle siyah mürekkeple uygulanır ve renksizdir. Getto kültürünün izlerini taşıyan bu dövme tarzı uygulamadan ziyade konusuyla diğer dövme çeşitlerinden ayrışır. Bu tarzın uygulayıcılarına Chuco Moreno, Big Steve ve Paul Dobleman örnek gösterilebilir.

 

Biomechanical Tattoo – Biyomekanik Dövme

İnsan vücudunu ve sahip olduğu uzuvları mekanik bir parça gibi göstermeyi amaçlayan bu tarz genellikle kol ve bacaklara uygulanır. İnsan vücudunu bir makine veya bir robot gibi gösteren kesitler oluşturur. Fantastik öğelerin de görülebildiği bu tarzın en iyi uygulayıcılarından biri Roman Abrego‘dur.

 

Minimalist Tattoo – Minimal Dövmeler

Genellikle çok fazla dikkat çekmeden kendini ifade etmek isteyenlerin tercihidir. Minimalist dövmeler oldukça sadece ve genellikle renksizdir. Vücudun her yerinde çok küçük boyutlarda da bulunabilir. Sade ve geometrik semboller barındırabilir. Yine de uygulanması göründüğü kadar kolay olmayabilir.

 

Bu yazı dövme çeşitlerinin tamamını oluşturan bir liste kesnlikle değildir. Bu son yıllarda en çok popüler olan dövme çeşitleri 2020 arasından yapılmış bir derlemedir. Bu tarzların alt kategorileri ve yan kategorileri de bulunmaktadır. Dövme yaptırmayı düşünenler için fikir vermesi ve farklı dövme tarzları hakkında özet bilgi vermeyi amaçlamaktadır.