Londra’dan ilginç bir tasarım haberimiz var. Tasarımcı Freyja Sewell, COVID-19 pandemisi için sıradışı maske tasarımları oluşturdu. Tasarımlar kadar kullandığı malzemeler de epey sıradışı. Yoğurt kapları, bilardo topları için kullanılan üçgenler, keçeler… İçinde bulunduğumuz pandemi sanatçıların çalışmalarını da derinden etkilemeye devam ediyor.

Koronavirüs pandemisi süresince sorumluluk alan tüm çalışanlar için “görsel bir teşekkür” kaygısıyla yapılan bu çalışmaların estetik yönü gerçekten çok dikkat çekici.

Freyja Sewell, pandemiyle mücadelede görev alan 8 meslek grubu için 8 farklı tasarım hazırlamış. Buna tahmin edebileceğiniz gibi sağlık çalışanları, sosyal bakım hizmetlileri, eğitimciler dahil olduğu gibi gıda endüstrisi çalışanları, güvenlik güçleri, ulaştırma ve iletişim çalışanları da dahil.

1- Güvenlik Güçleri

Maske tasarımları
Geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen bu tasarım kamu güvenliği ve ulusal güvenliği için çalışan kişilere ithaf edilmiştir.

2- Gıda Endüstrisi Çalışanları

Maske tasarımları
Keçeden imal edilmiş bu maske tasarımı gıda endüstrisi çalışanlarına ithaf edilmiştir.

3- Eğitim ve Çocuk Bakımında Çalışanlar

Maske tasarımları
Kağıttan imal edilen bu maske eğitim ve çocuk bakımında çalışanlara ithaf edilmiştir.

Pandemi süresi boyunca çalışmaya devam eden çalışanlara teşekkür etmenin yanında bazı meslek gruplarının hayatımızda ne kadar kritik bir rol oynadığının da altını çizmeyi amaçlıyor. Sewell bu çalışmasıyla birlikte yüz maskesinin 2020 yılının en ikonik ve önemli görsel motifi olduğunu belirtiyor.

Ayrıca sanatçıların maske motiflerini işlemesi, halk sağlığı için çok önemli bir konu olan maske kullanımını da teşvik etme amacı güdüyor.

4- Sağlık ve Sosyal Bakım Çalışanları

Maske tasarımları

Tasarımcı Freyja Sewell, birçoğumuz gibi sağlık çalışanlarını birer “süper kahraman” olarak tanımlıyor. Bu tanımın doğrultusunda yaptığı tasarımın da süper kahraman görüntüsünde olma amacı güttüğünü söylüyor. Sağlık çalışanlarının yıpranmış ve yorgun görüntüleri, onların birer süper kahraman olduğu düşüncesini destekliyor. Hayatlarını riske atan ve virüsle direkt olarak savaşan sağlık çalışanlarına hepimiz teşekkür borçluyuz.

5- Kamu Hizmetler, İletişim ve Finans Çalışanları

Maske tasarımları
“Sinerjik bir denge” atıfı olan bu tasarım, kamu hizmetleri, iletişim ve finans çalışanlarına ithaf edilmiştir.

Sewell, günümüzde sahip olduğumuz teknoloji ve bu teknolojiyi kullanan çalışanların hayatımızdaki rolüne dikkat çekiyor.

6- Gazeteciler / Haberciler

Maske tasarımları
Gazetecilere / Habercilere ithaf edilmiştir.

Pandemi sürecindeki en önemli rollerden biri de şüphesiz gazetecilere ait. Pandemi hakkında anlık bilgi edinmemizi mümkün kılan gazeteciler onuruna yapılan bu tasarımda kırmızı renk BBC’ye atıfta bulunuyor. Başlığındaki detaylar da tahmin edebileceğiniz üzere mikrofonu temsil ediyor.

7- Yerel ve Ulusal Devlet Yönetimi

Maske tasarımları
Devlet çalışanlarına ithaf edilmiştir.

Bu süreçte devlet çalışanlarına bir teşekkür etmemiz şart. Pandemiyle mücadelede seferber olan devlet çalışanlarına tasarımcı Freyha Sewell bu maskeyle teşekkür ediyor. Görsel detaylardan anlayacağımız üzere, tasarım İngilitere devletine ve monarşi kültürüne atıflar içeriyor.

8- Ulaştırma Çalışanları

Maske tasarımları
Ulaştırma çalışanlarına ithaf edilmiştir.

Yollara eklenen turuncu dubalardan hareketle seçilen renk ve tasarım dili, pandemi sürecinde ulaştırmanın aksamaması için hayatını riske atan çalışanlara ithaf ediliyor. Alışverişlerimizi kargolarla gerçekleştirdiğimiz pandemi günlerinde marketlerdeki ürünlerde de genel olarak bir tedarik problemi yaşamadık. Bu kesinlikle ulaştırma çalışanalarının özverisi sayesinde gerçekleşti.

Yapılan tasarımları yüzeysel olarak değerlendirmeyi bir kenara bırakıp, tasarımcının düşünce yapısını anlamaya çalıştığımızda aslında bize çok önemli mesajlar verdiğini görebiliyoruz. Sanatçı Freyja Sewell’in dikkat çektiği bu konu şüphesiz herkesin göstermesi gereken bir minnetin dışavurumu. Pandemi sürecinde hayatımızı normalleştirmek adına hayatını riske atan herkese sonsuz teşekkürler.