İster spor giyinin, ister klasik, tarzınızı belirleyen en önemli etken ayakkabıdır. Peki tasarımları, materyali ve rahatlığı ile kabına sığmayan ayakkabıları alırken nelere dikkat etmeliyiz? 
“Çok beğendiğim bir ayakkabı vardı ama adı neydi?” dediğiniz tüm modeller için ‘A’dan Z’ye ayakkabı rehberi; Ayakkabı Hakkında Her Şey 🙂

Ayakkabıda model ismini belirleyen bağcık bölgesidir. Bağcığın bulunduğu kulak kısmının kapalı olduğu model oxford ya da balmoral; açık olduğu model ise derby ya dablücher olarak adlandırılır. Bu iki model birbirinin tam tersi modellerdir. Oxfordu, siyah-beyaz kontrast hali smokinlerle tercih ederek farklı bir stil yaratabilirsiniz. Bağcık yerine tokası olup son birkaç sezonun trendi olan modellerde, tek toka kullanılırsa modelin adı monk-strap;  iki toka kullanılırsa double monk strap olur. Double monk, monku stil olarak da ikiyle çarpar. Takımlarla iş dünyasında farkımızı ortaya koyduğumuz bu modeli hafta sonu jeanlerle de kullanabiliriz.

Ayakkabı Hakkında Her Şey - Oxford

Cap-toe son birkaç sezonda sıkça gördüğümüz, yürürken ayakkabıda iz yapan bölgedeki dikiş veya işlemelerle şapka görünümü yaratan modeldir. Ayakkabının kenar ve burun bölümünde, delikli ya da zımbalı işlemeler bulunursa ayakkabı wingtip ya da brogue; bu işlemeler yarı yarıya kullanılırsa ayakkabı semi-brogue yani yarı zımbalı olarak adlandırılır.Quarter-brogue adından da anlaşılacagı üzere çeyrek zımbalı olan modeldir. Bu grupta işleme ve zımbanın yoğunluğu esastır. İş dünyasının gösterişe önem verdiğini düşünürsek, bu modelle prestijinize prestij katabilirsiniz.

Ayakkabı modelini belirleyen bir diğer unsur da burun bölgesidir. Eğer bu bölgede dikiş-desen vb. bir işleme yoksa ayakkabı düz burunludur.

 

Ayakkabı Hakkında Her Şey

 

Loaferi geçen haftaki yazımdan hatırlayalım. Bağcıksız gruptaki bu ayakkabı halk arasında makosen olarak da bilinir ve tek parçalı ayakkabıdır. Boat shoes, yani tekne ayakkabısı Sperry markası ile özdeşleşmiştir. Deri veya canvas seçenekleriyle marin temasının vazgecilmez bir parçasıdır.

Spor modellerde ise, slip-on ilk olarak kaykay sporu için üretilmiştir. Modelin öncü markası Vans olsa da, bu sezon neredeyse tüm markalarda mevcut.

Ayakkabı Hakkında Her Şey

Sneakerslardan ‘spor şık giyim’ yazımda fazlasıyla bahsetmiştim. Son yılların en büyük yükselişi onlarda olunca birçok marka, sanatçılar ile iş birliğine başladı. Adidas bu yıl ilk atağını Kanye West ile yaptı. New York Moda haftasında tanıtılan  “Kanye West X Adidas Originals”, ‘yeezy boots’u görücüye çıkardı. Tasarımcı Kanye West olunca Kim Kardashian,Rihanna, Beyonce, Justin Bieber koleksiyonu ilk görenler arasında yer aldı.
İkinci atak Pharrel Williams’tan “Adidas Originals Superstar Supercolor” ile geldi. Koleksiyon elli farklı renk seçeneği ile satışa çıktı. 70’li yılların basketbol ayakkabısı olan bu model sokak sitilinin ikonlaşmış parçalarından. Basketboldan söz açıkmışlen basketbolcu genç yıldız  Kyrie Irving, Nike işbirliği ile kendi adını taşıyan ‘KYRIE 1’i satışa sundu. Ayakkabı 360 derece dynamic grip özelliğiyle maxsimum düzeyde ayağı kavrıyor. ‘Hyper fuse’ yüzeyi ayağın nefes alıp vermesini sagladığı için terlemeyi önlüyor.
Ayakkabı Hakkında Her Şey - Supercolor
Snekersın babası Converse ise Andy Warhol tasarımlarıyla, Chuck Taylor All Star modelinde yeniden doğuyor. Pop art akımının öncüsü Warhol’un tasarımları için Andy Warhol Vakfı ile yürütülen projede, sanatçının bilinen en ünlü eserlerinden olan ‘Campbell Soup’ kutuları ve gazete baskıları yer alıyor. Sanatseverler, bu koleksiyon tam size göre!
Ayakkabı Hakkında Her Şey - Converse
Ayakkabı modellerini öğrendikten sonra, ayakkabı seçiminin ayak sağlığı ile doğrudan ilgisi olduğunu unutmamalı, ayağımıza nefes aldıran modelleri seçmeliyiz. Aynı ayakkabıyı art arda bir kaç gün giymemeliyiz. Ne kadar fazla ayakkabımız olursa ömürleri o kadar uzun olur. Bakımına özen göstermeli, malzemesine uygun temizleyici ile temizleyip havalandırmayı ihmal etmemeliyiz. Ayağımıza uygun kalıbı seçmeliyiz. Farklı markalarda ayak numaramız değişebilir -internet alışverişinde dikkat-. Ayakkabı-kemer uyumunda tona ton uyum olduğu gibi, farklı renklerde seçilen kombinlerle de şık olabiliriz.