Yeni Elektrikli Vespa

elektrikli vespa Yeni Elektrikli Vespa elektrikli vespa min 1050x700

Yeni Elektrikli Vespa

Bir tasarım harikası olan Vespa artık elektrikli hale geliyor! 2018 yılında duyurulan Elektrikli Vespa 2019 yılında Türkiye’de satışa çıkıyor! Ülkemizde de belli bir kullanıcı kitlesine sahip olan Vespa, artık elektrikli modelleriyle de satın alınabiliyor olacak. Bu yeni modelin adı “Vespa Elettrica”

Menzil

Vespa Elettrica, ilk versiyonuyla tam dolu bataryasıyla 100 kilometrelik (yaklaşık 62 mil) bir menzile sahip olacak. Tabii ki bu sürüş özelliklerine göre değişiklik gösterebilir fakat; bunlar Piaggio’nun paylaştığı ortalama rakamlar. Şehir kullanımı için tasarlanan bu yeni elektrikli vespa50cc’lik bir motora sahip olacak.

Vespa Elettrica modelinin yanında farklı bir seçenek olarak hibrit bir model de piyasaya sürülecek. Vespa Elettrica X adı verilen bu model hem akaryakıt hem de elektrikli motoruyla menzilini 200 KM’ye çıkaracak.

Batarya

Yeni elektrikli vespa herkesin evinde bulunan prizlerle şarj edilebiliyor olacak ve yalnızca 4 saatte tam dolu hale gelebilecek. Yaklaşık 1000 döngüden sonra ise batarya %80 kapasitede çalışmaya devam edebiliyor olacak. Bu Piaggio’nun hesabına göre ortalama 10 yıl (50.000-70.000 km’ler arasına) tekamül ediyor. Tabii ki bunlar kişiden kişiye tamamen değişebilecek sayılar. Burada 1000 doldur-boşalt döngüsünü baz alırsak bataryanın epey dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji

Yeni Elektrikli Vespa elektrikli vespa Yeni Elektrikli Vespa 11 Elettrica display min

Elektrikli Vespa’nın elektrikli olan tek kısmı motoru değil elbette. Ayrıca gidonlar arasında 4.3 inçlik bir TFT ekran bulunacak. Hız dahil olmak üzere bir çok göstergenin bulunacağı bu ekranda bluetooth sayesinde akıllı telefonlarla bağlantı kurup akıllı hale gelebilecek. Bu ekranda gelen mesajları ve aramaları görebilecek, haritayı açıp navigasyon olarak kullanabileceksiniz. Ayrıca Vespa’nın satışa sunacağı bluetooth özellikli ve mikrofonlu kasklar sayesinde gelen aramaları kolaylıkla cevaplayabileceksiniz.

Fiyat

Menzili her ne kadar kısa olsa da kolay ve hızlı şarj olabilmesi ve ekranla gelen bir çok teknoloji bu yeni Elektrikli Vespa‘yı epey cazip bir seçenek haline getirmişe benziyor. Fiyat konusunda Piaggio Avrupa bölgesinde yer alan ülkeler için 6300€’luk bir baz fiyat belirlemiş durumda. Döviz kurundaki dalgalanma 2019 yılında da böyle devam ettiği sürece uçuk bir fiyatla karşılaşmamız muhtemel fakat; Vespa almaya karar veren biri için güzel bir seçenek olabilir. Heyecanla bekliyoruz!

Galeri

Daha detaylı bilgi için: Vespa Elettrica

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir