Tesla’nın duyurduğu yeni Tesla Model S Plaid Plus tam 1100 beygir gücüne ve yaklaşık 840 km menzile sahip olacak. Elon Musk’ın bu yeni elektirikli aracı 0’dan 100’e yaklaşık 2 saniye gibi inanılmaz bir sürede çıkıyor. Ayrıca Long Range isminde ekonomik bir seçeneği de bulunan modelin teknolojik anlamda da bir sürprizi var!

2012’den bu yana piyasada olan ve başarılı bir satış grafiğine sahip olan Model S yıllar sonra büyük değişikliklerle geliyor. Yeni Tesla Model S, farklı versiyonlarla gelecek;

Tesla Model S Plaid Plus

Tesla Model S’in artık yeni bir üst seviye versiyonu olacak. Tesla Model S Plaid Plus olarak adlandırılan bu model dünyanın en aerodinamik otomobili olma iddiasında. 0’dan 100km’e yaklaşık 2 saniyede (0-60 mph 2 saniye altında) çıkan bu araç tam 1100 beygir gücüne sahip. (Değerler Tesla tarafından mil olarak paylaşıldığı için değerler yaklaşık olarak verilmiştir.)

Bu modelin bir diğer dikkat çekici özelliği ise menzili. Tesla Model S Plaid Plus’ın menzili 520 mil yani yaklaşık olarak 840 km olacak. Batarya doluyken endişelenmeden seyahat edebileceksiniz.

Ülkemizde görür müyüz bilinmez ama fiyatı bizleri biraz üzecek gibi duruyor. ABD satış fiyatı $139.990 olarak açıklanan bu model ülkemizde vergilerle birlikte nasıl bir yere varır inanın kestirmek çok güç.

Tesla Model S Long Range

Tesla Model S’in ucuz versiyonu olan Long Range cüzdanını düşünenlere yönelik bir versiyon. 250 km/s maksimum hıza ulaşan bu model 0’dan 100km’ye 3.1 saniyede ulaşıyor. İsmi Long Range olsa da Plaid Plus’tan daha düşük bir menzile sahip. Tesla’nın burda daha ekonomik bir motor ile performanstan ziyade menzile oynadığını görebiliyoruz. Tesla Model S Long Range’in menzili yaklaşık 412 mil yani 663 kilometre. Önceki modellere göre menzilde iyileşme olduğunu söylemek mümkün. Yine de bizce biraz yanlış bir isimlendirme olmuş gibi duruyor. Bu modelin fiyatı da ABD’de $79.990 olacak. (Daha önce duyurulan Tesla Model S Plaid 390 mil menzile ve $119.990 gibi bir fiyata sahipti.)

Sürpriz Ekran & Oyun Konsolu

Fütüristik tasarıma sahip Tesla Model S direksiyonuyla da hayli ilgi çekici görünüyor ama; burada farklı bir sürpriz var. Tesla modellerinde alışık olduğumuz dikey ekran yerini 17 inçlik yatay bir ekrana bırakmış gibi görünüyor. Kullanıcıların Tesla araçlarında daha çok medya tüketmesine olanak sağlayacak bu ekran dizi-film keyfi yapabilmenizin yanında bir de oyun oynamanızı da sağlayacak. Çok fazla detay sunulmasa da 10 teraflop işlemci gücüne sahip olacak bu entegre oyun konsolu otomobillerde görmeye hiç de alışık olmadığımız bir detay. Duyurulan görsellerde Witcher 3 detayı dikkat çekici. Tabii ki yeni nesil oyun konsolları performansını bu araçta beklemek biraz hayalcilik olur ?

Daha önce duyurulan Tesla Model S Plaid ve Model S Long Range 2021 Mart ayında alıcılarına teslim edilmeye başlanacak. Tesla Model S Plaid Plus ise 2021 sonunda siparişe açılacak ve teslimatlar da yıl sonunda/2022 yılı itibarıyla yapılabilecek.