Ülkemizde çok sayıda tüketicinin tercih ettiği Samsung Galaxy serisinin merakla beklenen yeni modeli S5, geçtiğimiz günlerde Barcelona’da, Mobil Dünya Kongresi kapsamında düzenlenen Unpacked 5 etkinliğinde tanıtıldı.

Samsung Galaxy S5′in görünüşü geçen yılın modeli olan Galaxy S4′ten çok farklı değil. Tıpkı Galaxy Gear saatlerinde olduğu gibi, Galaxy S5′te de görünüş yerine özelliklerin geliştirilmesine odaklanılmış.

Samsung Galaxy S5

 

Galaxy S5′e önden baktığınızda bu telefonun Galaxy S4′ten farklı olduğunu anlamanız biraz güç. Ancak detaylı baktığınızda ekranın biraz daha büyük olduğunu göreceksiniz. 5.1 inç ekran 1080p çözünürlük ve Super AMOLED panel özelliklerini koruyor. Ekranın altında her zaman olduğu gibi ana ekran tuşu yer alıyor, ancak bunun içinde parmak izi okuyucusu entegre edilmiş.

Samsung Galaxy S4′ün metal görünümlü plastik gövdesini Galaxy S5′te de korumuş, ancak USB 3.0 destekli şarj portu suya dayanıklılığı sağlamak amacıyla bir kapakla örtülüyor. Suya dayanıklılıktan bahsetmişken, Galaxy S5′in gövdesinin suya ve toza dayanıklılığı IP67 sertifikasıyla belgeleniyor. Bu, telefonun bir metre derinlikte bir suda 30 dakika boyunca herhangi bir şey olmadan durabileceği anlamına geliyor.

Galaxy S5 önden bakıldığında S4 ile aynı görünse de arkasını çevirdiğinizde farklılaşmayı göreceksiniz. Galaxy S4′ün ince ve plastik batarya kapağı yerini yumuşak yüzeye ve çukurlu desenle bezenmiş yepyeni bir arka kapağa bırakmış. Samsung görünüme “modern glam” adını vermiş, bunu modern ve çekici olarak çevirebiliriz. Samsung Galaxy S5′in siyah, beyaz, mavi ve altın olmak üzere dört farklı renk seçeneği bulunuyor.

Renk Seçenekleri

Samsung Galaxy S5 yenilenmiş bir S Health uygulamasıyla geliyor. Cihazın arkasında bulunan nabız ölçer sayesinde uygulamanın yeteneklerine yenileri ekleniyor. Nabız ölçer hemen kamera altında yer alıyor ve parmak ucunuzdan kan akışınızı beş ila on saniye boyunca dinliyor.

Samsung Galaxy S5′te üst sınıf Android telefonuna yakışacak şekilde 2.5 GHz dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemci, 2 GB RAM, yüzde 20 daha uzun çalışma ömrü sunan geniş kapasiteli bir pil yer alıyor. Yeni bir düşük güç tüketimli mod sayesinde de pilin azaldığı durumlarda mümkün olan en yüksek çalışma süresinin elde edilmesi mümkün oluyor.

Son olarak Galaxy S5 kamera tarafında da önemli yeniliklere sahip olduğunu belirtelim. 16 megapiksel sensör 4K video kaydı yapabiliyor.

Suya dayanıklı gövde, nabız ölçer, 16 megapiksel kamera, yüksek kapasiteli batarya ve yüksek hızlı işlemci sayesinde yine çok tercih edilen bir model olacağını düşünüyoruz.

Galaxy S5′in nisan ayında piyasaya çıkması bekleniyor.