Hayallerimizi süsleyen dağ evlerinde üç numaraya geldik. Üçüncü dağ evi tasarımımız Yeni Zelanda’nın Central Otago bölgesinden. Bu bölgedeki Wanaka kasabasına yakın bir konumda bulunan dağ evi/tatil evi ahşap yoğunluklu yapısıyla beğenimizi kazandı. Dağ evi tasarımları 3 numaraya gelin yakından bakalım;

Yaşam alanlarının görüş alanlarını çoğunlukla dağlara yönelik olarak tasarlayan mimar kullandığı çift taraflı sürgülü kapılarla/camlarla çift taraflı bir rüzgar geçişi yaratmayı da planlamış. Açık arazideki güneş sıcağının etkilerini azaltmak amacıyla evin iyi rüzgar alan bir yapıda düzenlemiş.

Buna karşın evin L şeklinde bir yapıda olması da kış aylarında farklı yönlerden esen rüzgarlara yönelik bir koruma sağlıyor. Bu iki yapı birbirinden ayrı şekilde ya da aynı doğrultuda yanyana olarak inşaa edilseydi çok daha fazla rüzgar alacak ve hızlı soğuyacaktı.

Dış kaplamada ahşap profiller kullanılırken, iç mekanda ahşap kontraplaklar yoğun şekilde kullanılmış. Ayrıca evin içerisinde minimal bir şömine/soba detayı da bulunuyor. Ev içerisinde banyo ve çamaşır yıkama için özel alanlar da unutulmamış.

Beton bir zemin üzerine kurulmuş olan bu dağ evi tasarımı ahşap ve betonun uyumlu bir örneği. Bundan önceki dağ evi tasarımlarına göz atmak için tasarım başlığı altındaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.