Bir önceki dağ evi tasarımları yazımızın tahmin ettiğimden daha fazla ilgi görmesi beni epey sevindirdi. Hal böyle olunca hemen ikincisini yazmak istedim. Bu sefer biraz daha makul bir yapım maliyeti olacak bir tasarım paylaşıyorum. Metrekare olarak da daha küçük, hafta sonlarını harika geçirmenizi sağlayacak şirin bir dağ evi tasarımı örneği karşınızda.

Şili’nin güneyinde Vilches kasabasında bir mimarın kendi ailesi için yaptığı bu evin yaklaşık 96 metrekarelik bir kullanım alanı bulunuyor. İki kattan oluşan yapı oldukça sade bir anlayışla tasarlanmış. Mimar manzaranın güzelliğinden daha fazla yararlanabilmek için ikinci bir kata ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Eğimli bir araziye konuşlandırılmış olan bu yapının önünde bir de ahşaptan yapılmış bir açık alan bulunuyor.

Ahşap gibi görünmesinin aksine bu yapı çelik konstrüksiyonla inşa edilmiş. Yangına ve suya dayanımı konusunda çelik konstrüksiyonun önemli olduğunu düşünüyor. Buna karşın içeride ahşap kaplamalar da mevcut.

Burada dikkat çekici bir detay, yapının arkasında ayrı, uzun bir giriş bölümü bulunuyor. Bu içerisinin sıcaklığını dengeleme ve muhafaza etme konusunda epey önemli. Soğuk hava ve rüzgarın içeriye girmesi bu sayede oldukça düşük seviyelere indirilebiliyor. Eğer kışları çetin geçen yerlere böyle bir ev yaptırma planınız varsa bu detayı sakın unutmayın. Ayrıca yapının zeminden düşük de olsa bir seviye yukarı kaldırılması su taşkınları vb. durumların da önüne geçmeye yardımcı oluyor.

İç tasarımda mutfak kısmı biraz küçük kalmış olsa da merdiven kullanımı şahsen çok hoşuma gitti. Prefabrik yapılarla inşa edilebilecek bu dağ evi tasarımı oldukça makul bütçelerle inşa edilebilir gibi duruyor.

Dağ evi tasarımları serimizin ikinci bölümünde Şili’den şirin bir örneğimiz vardı. Farklı bütçelere ve arazi tiplerine uygun tasarımları paylaşmaya devam edeceğiz. Bir sonraki dağ evi tasarımında görüşmek üzere. (Bir önceki paylaşımımıza buradan ulaşabilirsiniz.)