Birçoğumuzun aklında şehirden uzak tamamen istediğimiz gibi tasarlanmış bir dağ evi hayali vardır. Bu konuya fazlaca kafasını takmış biri olarak kendi arşivimden bir yazı serisi oluşturmaya karar verdim. Benim gibi durup duruken dağ evi örneklerine bakıyor, dağ evi tasarımlarına kafa yoruyor, mimari projeleri inceleyip hayalinizi şekillendirmeye çalışıyorsanız doğru yerdesiniz.

İlk örneğimiz Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey doğusunda yer alan Maine eyaletinden. Başlıkta dağ evi olarak belirttik; fotoğraflarda da buna aykırı gözüken bir durum yok fakat; bu aslında bir ada evi. Adada bir tepe üzerine inşa edilmiş bu harika ev minimalist tasarımıyla beğenimi kazandı. Görece düz gözüken dış cephesi ve tek renk bir kaplama tercihi sayesinde sadeliğiyle öne çıkıyor.

Dış Mekan Tasarımı

Oldukça fazla pencereyle donatılmış olan bu yapı aslında iki bölüm ve bu iki bölümün arasında inşa edilmiş bir camekan bulunuyor. Bölümlerin küçük olan kısmında sadece bir yatak odası ve banyo bulunurken diğer tarafta küçük odalarla birlikte farklı bir banyo var. Tamamen camla kaplı olan bu alan bence evin en güzel detayı. Yaz-kış güneşe ulaşabileceğiniz bu harika detay iki yapının arasında yer aldığı için rüzgardan korunabiliyor. Kış bahçesi olarak kullandığınızda güneş sorun yaratmazken yaz sıcağında ufak bir problemle karşılaşmanız mümkün. Yine de gölge oluşturabilecek alanları olduğundan 4 mevsim kullanmaya uygun gözüküyor.

Açık arazilerde rüzgar ve yalıtım önemli bir meseledir. Camekanın konumu bu açıdan çok başarılı. Çatının tasarımı ise ülkemizde neredeyse hiç göremediğimiz şekilde oluşturulmuş. Bu haliyle yağmur suyu konusunda da bir problem yaşatacağını düşünmüyorum.

İç Mekan Tasarımı

İç mekanda dikkatimi ilk çeken detay ada şeklindeki mutfak oldu. Alandan kazanmayı sağlayan bu tasarımın yemek davetleri ve kişisel kullanım için çok iyi olduğunu düşünüyorum. Fazlaca mutfak ekipmanı kullanan kişiler tabii ki bu durumdan hoşlanmayabilir.

Evde dağ evlerinin olmazsa olmazı bir de şömine var. Bu şömine bana çok küçük geldi ve tasarımını biraz başarısız buldum. Evi tasarlarken çatı katına çıkış için ayrılan bölüm şöminenin hemen yanına konulmuş. Burada belki mimarın farklı bir kısıtlanma durumu vardı bilemiyorum ama bir problem olduğu kesin.

Geniş pencereleri ve bol ışık alan tasarımıyla genel olarak oldukça başarılı bir dağ evi tasarımı olduğunu düşünüyorum. Son olarak dış kapısının dış cephe kaplamasıyla aynı olmasını da çok beğendiğimi söyleyeyim. Dağ evi örneklerini burada tasarım başlığı altında paylaşmaya devam edeceğiz. Bir sonraki yazı için: Dağ Evi Tasarımları #2