Eminim bazılarımız uyku konusunu pek önemsemiyor ama; düzenli ve sağlıklı bir uyku hayat kalitemizi artıran önemli bir detay. Ayrıca sağlıklı uyku uyuyamayanların sağlık problemleriyle karşılaşma ihtimali de oldukça yüksek. Bu konu hakkında bilmemiz gereken bir kaç şey var; biraz sıkıcı gibi geldiğinin farkındayım, çok vaktinizi almayacağım.

Öncelikle uyku kalitesini bozan nedenler nelerdir, bunlardan bahsedelim:

Kafein

Gün içinde kola ve kahve gibi sık tükettiğimiz içecekler uykuyu doğrudan etkiliyor. Eğer günde 5 bardak kahve içen biriyseniz geceler neden uyuyamıyorum diye uzun uzun düşünmenize gerek yok. Aşırı kaçtığınız durumlarda bunun uykusuzluğa neden olacağını bilin ve azaltmaya çalışın.

Alkol

3-4 bira güzelce uykuya dalmanızı sağlıyor olabilir ama; alkol uyku bölünmelerine ve düzenin bozulmasına neden olmaktadır. Alkol aldığınız gecelerde sık sık su içmeye kalktığınız oluyor değil mi?

Yemek

Çok büyük porsiyonlar yemek veya midenizde rahatsızlık oluşturacak herhangi bir besini tüketmek de uyuyamamanıza neden olabilmektedir. Ayrıca bunların çok yağlı yemekler olması rahatsızlığı katlayacaktır. Zaten formunuzu korumak için de geç saatlerde üstelik yağlı yemekler yememeniz gerekiyor.

Endişe & Stres

Bu psikolojik bir durum olduğundan şöyle ya da böyle yapın demek ne kadar mantıklı tartışılır fakat; kafanıza taktığınız şeyler oldukça uyumanız çok güçleşecek. Yatmadan önce kafanızı dağıtacak şeyler yaparsanız kısa süreli de olsa kötü düşünceleri zihninizden uzak tutabilirsiniz.

Işık

İyi bir uyku için karanlık şart. Vücudumuzun ihtiyacı melatonin tam anlamıyla karanlıkta ve uyku sırasında salgılanıyor. Odanızı mümkün olduğunca karanlık tutmaya çalışın. Yalnızca sabah o perdeleri kalkar kalkmaz açmanız gerekecek. Yoksa uyuya kalma ihtimaliniz çok yüksek 🙂

 

Gayet sağlıklı bir şekilde uyuyorum diyenler de bu konuya dikkat etmeli; zira günümüzde bu düzen çok kolay bozulabiliyor. Yazının başlığında bahsettiğim “Zindelik” ise hepimizin ihtiyacı. Çünkü zinde bir birey işinde, ikili ilişkilerde ve seks gibi bir çok konuda daha başarılı oluyor.