Bunu mu yazayım şunu mu yazayım derken bizim minikle 2.el pazarında tezgah karıştırırken bulduk kendimizi, bütün virüsleri kaptık, 1 tl ye küpe aldık sonra Yeşilköy’e doğru yola çıktık. Aylar önce bir programda denk geldim ve gitmek hep aklımdaydı. Kalamar kalamar diye gaza getirdiğim dostlarımla El Calamar‘da buluştuk.

El Calamar

Nasıl tatlı bir yer acaba kendisi. Küçük ama çok güzel dizayn edilmiş bir mekan. Tabii menü deki her şeyi yemek istediğimiz için uzun bir süre karar veremedikten sonra kalamarlar patatesler hamburgerler havada uçuştu. Başta ispanyol kalamar sandviç ile başlamak isterim kendisi kurutulmuş soğan parçaları, özel sosları ve mis gibi kızartılmış kalamarlarıyla harikalar diyarından gelmiş gibi. El Calamar’ın patatesleri de o nefislikte. Biz çok fazlasını yedik yani yaklaşık üç saat yedik sanırım! Şimdi tek tek anlatamıcam gidin tıkının işte sevdiklerinizi falan götürün. Tabi ki yemekler harika ama “Bu fikir bu yer kiminmiş ya? bir bakalım.” dedik. Kendisi fazlasıyla genç bir girişimci. Bir kaç soru sorduk ve bir sürü şey öğrendik buyrunuz ;

Kaan Canber El Calamar

– Kaan Canberk kimdir?

+ Merhabalar ben Kaan Canberk. 24 yaşındayım. İstanbul’da sahne ve gösteri sanatları yönetimi, Madrid’de iç mimarlık eğitimi aldım. Asıl mesleğim iç mimarlık.

Neden bu iş, neden kalamar?

+ Madrid’de iç mimarlık eğitimi alırken Plaza Mayor’da soslu kalamar sandviç yerdim okul çıkışı arkadaşlarımla ve bayılırdım harika bir lezzet olduğunu düşünüyordum. Sonrasında Türkiye’ye temelli dönüş yaptığımda baktım bu işi yapan kimse yok ya ben neden bu konsepti kendi ülkemde yapmıyorum dedim.

Mekanın tasarımına bayıldık, size mi ait?

+ Mekanın tasarımı, her şeyi bana ait.

Menü de en sevdiğiniz yiyecek hangisi?

+ Hepsinin lezzeti ve yeri benim için ayrı ama tabi ki ispanyol kalamar sandviçin yeri benim için başka olacak.

Manfect okurlarına bir şey söylemenizi istesek bir kaç cümle ne söylemek istersiniz?

+ Manfect okurlarına şunu söyleyebilirim ki her zaman klişe olmaktan kaçınıp hep yenilik arayan yaratıcı ve ilham veren işleri yapmaya kendilerine hedef edinsinler. Çünkü üreten, yaratıcı olan her zaman kazanır diye düşünüyorum. 

Daha 24 yaşında olmasına rağmen iş yaratma cesaretinden dolayı Kaan’ı tebrik ediyoruz. Bol kazanç, bol başarılar. Röportaj için de ayrıca teşekkürler.

El Calamar
El Calamar Yeşilköy Adresi
Yeşilköy Mahallesi, İstasyon Caddesi, No:79 C, No:1 / Bakırköy

Bu arada El Calamar Kemer Country Club da ki Bol Pazar’da da hizmet veriyor. O gün yiyemediğimiz tatlılarını yemek için tekrar gidicem. Son olarak; şefe teşekkürler.