Tüketicilerin pickup araçlara ilgisi tüm markaların bu segmente yönelmesini çoktan sağladı bile. Bu kervana Mazda da iddialı bir modelle fakat; bu sefer Isuzu (dmax) altyapısını kullanarak katılıyor. Tasarımıyla hem şehir hem de arazide kullanmak için en iyi seçeneklerden biri olduğunu gösteriyor. Kodo tasarım anlayışıyla oluşturulan Mazda BT-50 Pickup aracının özelliklerine yakından bakalım;

Mazda, Ford Ranger platformundan Isuzu Dmax platformuna geçiş yaptığı bu modelde 4 silindirli 3.0 lt turbo dizel bir motor tercih etmiş. 190 hp ve 450 nm tork gücüyle epey iddialı olan model 3,5 tonluk çeki ve 1 ton ağırlık taşıma kapasitesine sahip olarak geliyor! Bu kesinlikle muazzam bir güç demek. Eski modeline göre ufak bir güç kaybı yaşamış olduğu söylense de gövde ağırlığındaki dengeleme sayesinde bu giderilmiş gözüküyor. Ayrıca bu sayede emisyon değerlerinin de aşağıya çekildiği belirtiliyor.

6 ileri manuel ve otomatik şanzıman seçenekleriyle birlikte gelecek olan Mazda BT-50 Pickup, arka diferansiyel kilidine sahip olacak ve mevcut yapısıyla 80 cm derinliğindeki sudan geçebiliyor olacak.

Mazda BT-50 Pickup

İç tasarımda 9 inçlik bir ekran bulunan Mazda BT-50, Apple Car Play ve Android Auto uyumluluğuyla birlikte piyasaya çıkacak. Acil durum fren sistemi, kör nokta uyarı sistemi, şerit takip asistanı ve ön-arka park sensörleriyle teknolojik açıdan da epeyce donatılmış bir araç. Ayrıca elektrikli direksiyon sistemi sayesinde otomatik park etme özelliği de Mazda BT-50’de bulunuyor.

Mazda BT-50 Pickup

Mazda BT-50 Pickup, Türkiye’ye gelecek mi henüz bilinmiyor. Mazda araçların ülkemize gelme konusu epey sıkıntılı olsa da ülkemizdeki pickup araçlara olan ilgi bu durumu değiştirebilir. Amarok, D-Max, Ranger, Hilux, L200 ve X Class satış rakamlarını göz önünde bulundurduğumuzda Mazda’nın bu potansiyeli değerlendirmesi mümkün olabilir.