Bugüne kadar burada oyunlar üzerine yazmayı pek düşünmemiştik ama; karantina süreci oyunların aslında ne kadar hayatımızın içinde olduğunu bir kez daha gösterdi. Erkeklerin ilgisini çeken konular arasında ilk sıralara yerleşen oyunlar hakkında (konsol ve pc) deneyimlerimizi ve görüşlerimizi paylaşmaya karar verdik. Teknoloji kategorisi altında oyun başlığında bu yazılarımızı bulabilirsiniz. Bu başlığın nispeten güncel sayılabilecek ilk yazısı Ace Combat 7 incelemesi olacak.

Oyunun çıkış tarihinden bu yana 1 yıldan fazla olmasına rağmen şu sıralarda Xbox Game Pass dahilinde ekstra ücret ödemeden ulaşabiliyor olmamız, oyunu tekrardan popüler hale getirmiş olabilir. Bu karantina günlerinde odaklanabilmek adına kuzenimin kendi Xbox One konsolunu bana vermesiyle bir anda çok fazla oyuna erişme fırsatı buldum. Bu oyunlar arasında şu ana dek en zevk aldığım ise kesinlikle Ace Combat 7 oldu.

Ace Combat 2‘yi Playstation 1 konsolunda oynamış birisi olarak aldığım zevkin bu geçmiş deneyimimle alaklı olduğunu düşünüyorum. Ace Combat 2’ın piyasaya çıkışı ile arasında çok uzun yıllar olmasına rağmen oynanışında neredeyse fark yok gibi. 30’lu yaşlarında olanlar için kesinlikle zorlanmayacakları bir oyun olduğunu söyleyebilirim. (Yeni nesil oyunlara adapte olmakta zorlanıyoruz, evet.)

Ace Combat 7

Ace Combat 7, 2019 yılında çıkmasına rağmen geleneklerine bağlı. Fortnite gibi koşup ateş ederken merdivenler inşa edebildiğiniz “mutli task”in doruklarında oynadığınız oyunlardan değil. Böyle oyunları özellikle arayanlar olduğunu bildiğimden belirtmek istedim.

20 Görev

Kolayıyla zoruyla sizi DLC olmadan 20 görev bekliyor. Oyunda eş zamanlı 2 hikaye dönüyor ama; bu detaylara girmeyeceğim. Oynarken istemediğiniz kadar hikaye anlatımına maruz kalacaksınız. Bir kaç görev “ee bu mu yani” dedirtirken bazı bölümler de “vay be” dedirtiyor.

Bu görevler sırasında telsizden gelen direktifleri dikkatle dinlemeniz gerekiyor. Siz bir askersiniz ve en ufak bir insiyatifte her şeyi bok edebilirsiniz. Bazı zamanlarda çok saçma olan bu durum sinir bozucu olabiliyor. (Buralarda küfürler edildi.)

Görevleri yaparken kullanabileceğiniz checkpoint sayısı az. O yüzden sabırla ve hata yapmaktan kaçınarak oynamanız gerek. Oyunun bazen bir kaç kez başarısız olduğunuzda bazı zorluk seviyelerini gevşettiğini hissettim. Örneğin; oynarsanız göreceksiniz Arsenal Bird denen uçağın bir koruma kalkanı vardır; bir kaç kez “retry from checkpoint” aşamasından sonra ortadan kaybolduğunu gördüm. Açıkçası zorluğun kontrolüm dahilinde değiştirilmesi hoşuma gitmedi. Buraya bir sorgu koymak çok zor değildir sanıyorum ki.

Ace Combat 7

Herneyse görevlerin sizi tatmin edebileceğini söyleyebilirim. Burada yaşadığım en sinir bozucu şey haritadaki aşmamanız gereken alanı geçtiğinizde görevin başarısız olması. Bir keresinde görevi tamamlayıp “Mission Accomplished” yazısını gördükten sonra telsizdeki goygoyu dinlerken (bunu dinlemek zorundasınız) farklı manevralar yaptım ve bu alanın dışına çıktım. Bir anda ekranda şöyle bir yazı belirdi MISSION FAILED. Ben bugüne kadar hiçbir oyunda bu kadar aptalca bir şey görmemiştim. Neyse askeriz dedik, ciddiyetimizi muhafaza ederek görevlerimize devam ettik.

Artılar

  • Oyun oldukça sürükleyici, adrenalini yükselttiğine şüphem yok. Bu yüzden sıkılmadan oynuyorsunuz.
  • Grafikler oldukça tatmin edici.
  • Kolay oynanış.
  • Oynarken herhangi bir bug’a rastlamadım.

Eksiler

  • Kötü yapay zeka. (Takım arkadaşlarınız hiçbir işe yaramıyor.)
  • Gerçekçilikten uzaklaştığı anlar olabiliyor. (Görev senaryosunda bir düşman uçağının o an düşmemesi gerekiyorsa onu asla düşüremiyorsunuz.)
  • Kötü arayüz. (Geneli kötü ama; özellikle multiplayer bölümü çok kötü.)
  • İniş, kalkış gibi olmazsa olmazlar yok denecek kadar az. Bir uçağı kaldırıp indirme ve bunun yaşattığı heyecan elimizden alınmış. Ace Combat 2’de daha fazla vardı diye hatırlıyorum.
  • Senaryoya çok bağlı. (Bunu daha önce de belirtmiştm ama bir açık dünya özgürlüğü de istenebiliyor. Örneğin ben gördüğüm boş bir piste iniş yapabilmek istiyorum ama iniş takımlarını açma yetkim yok.)

Uzaktan bakınca artıları az eksileri çok gibi görünebilir ama düşünmeden alınabilecek bir oyun bence. Ben çok eğlendim ve tavsiye ediyorum. Mükemmel bir oyun olacakken geliştiriciler kendi elleriyle oyunu sakatlamışlar gibi duruyor. Halihazırda geliştirdikleri özellikleri kullanıcılarla buluşturmakta bonkör davranmamışlar da diyebiliriz. DLC’lerini inceleme fırsatım olmadı ama bunlar da yeni görevler ve yeni uçaklar eklemekten öteye gitmiyor zaten. Eğer Xbox Game Pass sahibiyseniz zaten şu ana kadar indirmemeniz bir hata 🙂 Steam fiyatı hala fiyatı bir tık yüksek, indirime girdiği takdirde kütüphanenize eklemekten çekinmeyin.

Bonus

Ace Combat 7 Oynanış

Ace Combat 2 Oynanış