Dağ evi tasarımları serimizin bu haftaki konuğu bir “Tiny house”. Adından da anlaşılacağı gibi küçük yaşam alanları sunan bu evler son zamanların en çok konuşulan konularından biri oldu. Pandemi sürecinin de etkisiyle güvenli bir tatil çözümü haline gelen bu düşük maliyetli evler adeta mantar gibi çoğalıyor.

Dağ Evi - Tiny House

İtalyan mimarlar Massimo Gnocchi ve Paolo Danesi tarafından tasarlanan bu dağ sığınağı (Mountain Refuge) prefabrik malzemelerle ve kontraplaklarla oluşturulmuş minik bir yaşam alanı. Modern yaşamın ihtiyaçlarının tamamını karşılayamasa da bir insanın temel ihtiyaçlarına yanıt veren bu ev, oldukça şık ve kullanışlı.

Şehir yaşamından sıkılanlar için harika bir kaçış noktası olan bu tip evler aynı zamanda insanın doğayla bir arada bulunmanın da en konforlu hali olarak karışımıza çıkıyor. İncelediğimiz bu ev toplam 24 metrekareden oluşuyor. Mimarlar bu evi modüler olarak tasarladıklarını ve eğer ihtiyaç olursa 12 metrekarelik bir ek modül ile evin genişletilebileceğini belirtmişler. (Bu ikinci modülün çatısı ters yönde olarak eklendiğini fotoğraflarda görebilirsiniz.)

Evin dekorasyonu da mümkün olduğunca sade şekilde oluşturulmuş. Şahsen tasarımına bayıldığım asma şöminelerden burada da kullanıldığını görüyoruz. Şömine etrafında tamamlayıcı olarak kütük şeklinde tabureler yerleştirilmiş. Evin büyük bir bölümü ahşap malzemeden oluşturulmuş ve bu malzemelerden imal edilmiş dekoratif ürünlerle tamamlanmış.

Oldukça şık bir banyo bölümü bulunan evde, yeterince büyük bir duş ve lavabo bulunuyor. Fotoğraflarda herhangi bir tuvalet göremedim, bunun çözümü nasıl gerçekleşecek emin değilim 🙂 Bu eksiğin haricinde haftasonunu geçirmek veya kısa tatiller için ideal gözüküyor. Uzun süreli yaşam ise bir tık zorlayıcı olabilir ama imkansız değil.

Metrekare büyüklüğünü göz önünde bulundurduğumuzda makul bir maliyetle bu ev inşa edilebilir gibi görünüyor. Kullanılacak malzemenin kalitesine göre oldukça düşük fiyatlara imar izni gerekmeksizin harika bir tatil evi bu şekilde oluşturulabilir. İlham veren mimari örneklerini paylaşmaya ve hayalinizi şekillendirmeye yardımcı olmaya çalışacağız. Dağ evi tasarımları serimizi takip etmeye devam edin!