Merhaba! Yenilenen yüzümüzle ara verdiğimiz yerden devam ediyoruz! İlk konumuz tesadüfen bir yerlerden duyduğum ve bu gerçek mi diye araştırırken çok fazla sonuca ulaştığım bir konu; Airbnb’den Şato Kiralamak. Evet yanlış duymadınız, şato kiralamak. İster şato ister kale deyin ama tarihi yapıların misafir odalarında otellerin oda fiyatlarına yakın fiyatlara kalabilirsiniz. Ülkemizde böyle bir şey mümkün değil fakat; Avrupa’da bunun çok fazla örneği mevcut. Gelin Airbnb’den şato nasıl kiralanır, hangi şatolar kiralıktır görelim;

Sandığınız kadar pahalı değil.

İlk bakışta epey acayip geliyor fakat; Avrupa’da bu durum günden güne sıradanlaşmaya devam ediyor. Şahıslara ait çok fazla tarihi yapı bulunduğu için bu kıtadaki sahipleri bu mülklerini airbnb üzerinden kiralamaya başlamışlar. Eğer tarih düşkünüyseniz sizi büyüleyecek bu deneyim aslında herkes için biraz etkileyici ve tek başına anlatılacak güzel bir hikaye. (İlgilendiğiniz kalenin fotoğraflarına tıklayarak Airbnb sayfalarına ulaşabilirsiniz.)

Melville Castle, İskoçya

Melville Castle

Şubat 2020 itibariyle oldukça yüksek ziyaretçi puanlarına sahip bu tarihi yapıda kalmanın bir gecelik bedeli yine bugünün kuruyla 690 TL. Açıkçası günümüz kur farkını düşününce bu fiyatın hiç de yüksek olmadığını söyleyebiliriz. Tek problem Edinburgh kentini ziyaret etmeye değer bulup bulmamanız. Eğer yolunuz buraya düşüyorsa denemekten ne zarar gelebilir ki? (Şato içerisinde asansör ve wifi gibi hizmetler mevcut gözünüzü korkutmayın.)


Chateau Couffins, Fransa

Chateau Couffins

Sandığınız kadar pahalı değil demiştik ama; bu sandığınızdan da pahalı olabilir. Elbette her şeyin her fiyatta bir satıcısı ve alıcısı olabiliyor. Bordeux şehir merkezine yakınlığıyla öne çıkan bu tarihi yapıda bir gece konaklamanın maliyeti yaklaşık 1000 dolar yani günümüz kuruyla 6500 TL’den başlıyor. Yalnız bu fiyatı bir de şu açıdan değerlendirmek gerekir. Bir gece için bu ücreti ödediğinizde tüm yapı o geceliğine size ait oluyor. Yani 9 yatak odası 13 yatak 6,5 banyo (airbnb’de böyle belirtilmiş) tamamen sizin kullanımınıza tahsis ediliyor. Bu Airbnb’den Şato Kiralamak deneyimini tamamıyla karşılıyor. 16 kişiden fazla kişinin konaklayabileceği bu yapı aslında kalabalık arkadaş grupları için harika bir alternatif olabilir.


Dairsie Castle, İskoçya

Dairsie Castle

St. Andrews’a 15 dakika, Edinburgh’a 1 saat uzaklıkta olan Dairsie Castle da Airbnb’de kiralanabilecek şatolar arasında. Bu yapıda oda olarak değil, komple bina olarak kiralanıyor. Bu sebeple bir gecelik konaklama maliyeti yaklaşık 850 ABD Doları yani bugünün kuruyla yaklaşık 5800 TL‘ye denk geliyor. 14 kişinin rahatlıkla konaklayabileceği 6 yatak odası 10 yatak ve 5 banyoya sahip bu Britanya yapısı, yine kalabalık gruplara farklı bir deneyim vaadediyor.


Flocelliere Castle, Fransa

Flocelliere Castle

Konum olarak Fransa’nın turistik bölgelerine uzak, bildiğimiz kentlerden Nantes’a görece yakın bir konumda bulunan (Fransa’nın orta batısı) bu şato da Airbnb’den şato kiralamak yazımızın alternatiflerinden biri. Tüm binanın bir geceliğine size ait olmasının bedeli ise yaklaşık 3300 TL. (550 ABD Doları) Tabi ki burada da 10 kişinin konaklayabileceği bir ortam mevcut. Bu şatonun 5 farklı yatak odası ve 3 farklı banyosu mevcut.


Castello Dal Pozzo, İtalya

Castello Dal Pozzo

Bugün halen Dal Pozzo ailesine ait olan bu devasa bina adeta bir tesis haline getirilmiş. Modern dokunuşlarla fazlaca iddialı bir deneyim sunan bu yerin görünen tek kötü tarafı uçuk fiyatı. Bugünün kuruyla yaklaşık 23.000 TL gecelik kiralama bedeli bulunuyor. Eğer kiralarsanız -ki umarım bir gün olur- bu şatonun da tamamı kiraladığınız süre boyunca size ait olacak. Milano yakınlarında bulunan bu şatonun (ya da kale nasıl adlandırmak isterseniz) yüzme havuzu gibi diğer şatolardan farklı özellikleri de bulunuyor. Fiyatı itibarıyla buraya çok ısınmadığınızı düşünüyorum fakat; eğer olur da sıcak bakıyorsanız kapalı alanlarda sigara içmenin de yasak olduğunu belirtelim. Buranın da 8 yatak odası ve 8,5 banyosu (Airbnb öyle diyor) bulunuyor.


Montalto Castle, İtalya

Montalto Castle

Floransa yakınlarındaki bu şato sizi tam olarak feodal bir düzenin sahibi gibi hissettirecek. Bulunduğu konum itibarıyla şehir yaşamından izole, hayal gücünüze engel olabilecek tüm unsurlardan uzak bir konumda yer alıyor. İçerisi tabi ki modernize edildiği için bu düşünceyi yaralayabilir fakat; yeşillikler içerisinde bir kaleyi tamamen kiralama fikri çok cazip. Ne yazık ki fiyatı için aynı şeyi söyleyemesek de kimileri için bu fiyat kabul edilebilir düzeyde olabilir. Yaklaşık olarak 1750 TL gecelik kiralama bedeline sahip olan bu yerde özel concierge hizmetlerinden faydalanabilir ve İtalyan mutfağını yakından tanıyabilecek eğitimler alabilirsiniz. Sadece 7 kişinin konaklamasına imkan tanıyan bölümleri açık olan bu mülkte ayrıca yaşan evcil hayvanların olduğu ve ziyaretçilerin bunu bilerek gelmesi gerektiği belirtilmiş.


Wilton Castle, İrlanda

Wilton Castle

İrlanda’nın güneydoğusunda Wexford’a yakın bir kırsal bölgede bulunan bu muhteşem yapı da Airbnb’den Şato Kiralamak düşüncesi üzerine oluşturduğumuz listeye dahil. 14 misafirin rahatlıkla konaklayabildiği bu şatoyu da bugünün kuruyla yaklaşık 6900 TL’ye kiralayabiliyorsunuz. 7 yatak odası ve 7 banyosu bulunan bu masalsı yapının içi ise oldukça modern. Eğer tatil planlarını aynı zamana uydurabilecek 13 kişi tanıyorsanız unutulmaz bir deneyimi çok ucuza getirebilirsiniz.


Hep kalabalık arkadaş gruplarıyla yapılabilecek bir şey olarak düşündük ama yazının sonlarına gelirken Airbnb’den şato kiralamak fikrinin aslında balayı veya evlilik teklifi aşamasında da değerlendirilebileceğini düşünmeye başladım. Eğer partnerinizi şaşırtmak ve etkilemek isterseniz bu alternatifi düşünebilirsiniz. Ne var ki birbiriyle çok iyi anlaşan kalabalık bir grupla böylesine unutulmaz bir deneyimi yaşamak çok daha eğlenceli olacaktır.