Şarap Servisi 101 🍷

Binlerce yıldır insanların üretiminden  ve de tüketiminden vazgeçemediği şarap kendine has bir içecektir. Üretimi sırasında hava koşulları, toprak tipi hatta bağın yanındaki tarlada ne yetiştiği şarabın tadında belirleyici olurken servis ve bardak seçimi de şarap deneyiminizi etkileyen konulardandır. Şarap içmeye yeni başlayan birinin aklındaki; Şarap nasıl içilir? Şarap servisi nasıl olmalıdır? Şarap içmenin bir adabı var mıdır? gibi oldukça fazla soru oluşur. Bu basit rehber sizlere şarap servisinin temellerini ve doğru bardak seçimini göstermeyi hedeflerken aynı zamanda şarabınızı olabilecek en lezzetli şekilde içmenizi sağlayacaktır. Şerefinize 🙂 🍷

1- Doğru Bardak Seçimi / Şarap Kadehi Seçimi

Şarap çeşitlerine göre bardak ayrımı 1986 yılında Avusturyalı 10. Nesil bardak üreticisi Georg Riedel tarafından üretilen ve Vinum Serisi ile ortaya çıkmış ve şarap tadımcılarının farklı kadehlerle farklı tadlara ulaşabilmesini sağlamıştır.

Bu gün dünyada bu konuda uzmanlaşmış şirketlerin (Riedel, Zalto, Schott Zwiesel) pek çok serisi size yılların deneyimi ile hangi şarap için hangi bardağın kullanılması konusunda yol gösterici olabilir. Ancak bu, fiyatları da göz önünde bulundurduğumuzda Zalto ya da Riedel’ in tüm serisini alarak bu işi doğru yapacağımız anlamına gelmiyor. Aşağıdaki tablo bize doğru bardak seçimi konusunda yol gösterici olacaktır. Uygun fiyatlı bir ya da iki tip kadeh tipini dolabınızda bulundurmak şarap deneyiminizi daha güzel hale getirirken, misafirlerinizin gözünde de size artı puan kazandıracaktır. Hangi şarap için hangi kadehi kullanmak gerekir aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz;

2- İdeal Şarap Sıcaklığı

Bu güne kadar muhtemelen olması gereken sıcaklık dışında bir durumda içeceğinizin (çay, kahve ya da meşrubat) sizi ne kadar mutsuz ettiğini deneyimlemişsinizdir. Şarap da bundan farklı bir noktada değil. Şarabınızın çok soğuk ya da olması gerekenden sıcak olması durumunda içerisindeki aromaları muhtemelen kaçıracak ve ödediğiniz paranın karşılığını alamamış olacaksınız. Bu sebeple aşağıdaki tabloda şarap tiplerine göre ideal şarap sıcaklıklarını göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Genel prensip olarak Kırmızı şaraplar için ideal sıcaklık 11 C° – 19 C° arasında bir noktadadır. Açık renkli kırmızıları (pinot noir gibi) ya da rozelerinizi bu skala içerisinde daha soğuk tarafta tutmalısınız. Renk koyulaştıkça sıcaklığın artması kısmen artması gerektiğini düşünebilirsiniz. Beyaz şaraplar için ideal sıcaklık skalası 7 C° – 14 C° arasında kalıyor. Yine aynı şekilde daha koyu ve yıllanmış beyaz şarapları skalanın sıcak tarafına doğru düşünmeliyiz. Son olarak da köpüklü şaraplar adeta kışı getiriyor; köpüklü şarap ideal sıcaklık değeri 5 C° – 10 C° arasında. Bu değer arasında kaldığınız durumda şarap deneyiminizi yukarı taşıyacağınızdan emin olabilirsiniz.

3- Şarap Havalandırma

Ülkemizde sıklıkla atlanan ancak özellikle şarabın olmazsa olmazlarından biri; iyi bir havalandırma. Şarabın havalandırılması konusu genel olarak kırmızı şaraplarla ilgildir ve şarap deneyimine direkt etki eden bir durumdur. Klasik şarap havalandırma yöntemi -özellikle çok yıllanmamış şaraplar için- şarabı şişeden karafa almak ve 35-40 dk bekletmektir. Süreci hızlandırmak için şarap havalandırma aparatları ve hatta havalandırma makineleri kullanılmaktır. Bazıları ise kadehin içerisinde havalanan şarabın değişimini görmeyi tercih etmektedir.

50 – 60 ₺ altındaki şaraplar için zaman zaman ortaya çıkan sülfür kaynaklı çürük yumurta benzeri hoşa gitmeyen koku ve aromaları minimalize etmek için havalandırma çok iyi bir seçenektir.

4- Döküş (Pouring) ve Şarap Miktarı

Şarabı kadehe koyarken yine hava almasına yardımcı olmayı göz önünde bulundurmak gerekir. Şarabı kadehe 90 derecelik bir açı ile döktüğünüzde bunu büyük oranda sağlamış olursunuz. Aynı zamanda döküm sırasında alta bir ışık kaynağı koyarak içerisinde bir çöküntü olup olmadığını da görmüş olursunuz.

Kadehe konacak şarap miktarı da göz önünde bulundurulması gereken bir konudur. Kadehin tamamının doldurulmaması esastır. Amerika ve Avrupa’ da bu miktarlar küçük farklılıklar gösterse de ortalama bir kadehte 150 – 180 ml şarap bulunması uygun olacaktır.

5- Kadeh Tutuşu

Şarap kadehi nasıl tutulur? Bu soruya pek çoklarının farklı yorumları olsa da şarap kadehini sapından tutarak içmek en mantıklı seçimdir. Özellikle kokteyl gibi kadehi sürekli elinizde tuttuğunuz durumlarda şarabın hızlı ısınmasını önleyecektir. Ayrıca kadehteki rahatsız edici parmak izlerinden de kaçınmış olursunuz.

6- Şişenin Açık Kalma Süresi

Açılmış şarabın ömrü ne kadardır sorusunu cevaplamak güç fakat; açılmış bir şişeyi bitiremediğiniz durumlarda aşağıdaki tavsiyeler şarabınızın ömrünü 1-2 güne kadar uzatacaktır;

  • Vakumlu şarap tıpaları hayat kurtarıcıdır. Mutlaka bir tane edinin.
  • Tıpayı kapattıktan sonra tekrar içene kadar mutlaka buzdolabında saklayın.
  • Direkt ışık ve ısı kaynaklarından uzak tutun.