Şarap Etiketleri Nasıl Okunur?

Şarap satın alırken ana yol göstericimiz (eğer daha önce bir araştırma yapmamışsak) etiketleridir. Etiketleri okurken şarap hakkında pek çok fikre sahip oluruz. Ancak Eski Dünya Ülkeleri olarak tanımlanan ve genellikle üretimin belirli kurallara ve yönetmeliklere tabi olduğu ülkelerin şaraplarında alışık olduğumuz bölgesel etiketlemeler, şaraba yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Şimdi gelin şarap etiketleri nasıl okunur 3 ana başlıkta örnekleriyle inceleyelim;

Şarap Etiketi Nasıl Okunur

1-Üzüme Göre

Türk şarap üreticilerinin ve Yeni Dünya üreticilerinin de genel olarak tercih ettikleri bu etiketleme yönteminde adından da anlaşılacağı üzere şarabın yapımında kullanılan üzümün ismi etikete yazılır. Üzümün ya da üzümlerin isimleri ile birlikte; üreticinin ismi, rekolte (üzümün hasat yılı), bazen bağın bulunduğu lokasyon (bölge, köy, koordinat vs.), alkol oranı ve tatlılık seviyesini (sek, dömisek vs.) de etiketlerin üzerinde görebiliriz.

Örneğin;

2-Bölgeye Göre

Bölgeye göre etiketlemelere genel olarak yazının başında da bahsettiğim gibi Eski Dünya Ülkeleri’nde ( Fransa, İtalya, İspanya ve  Portekiz) rastlamaktayız. Üzüme göre etiketlemeden farklı olarak burada ilgili üzümlerin üretildiği bölge ve bağlı olunan apelasyonu görmekteyiz. Söz konusu bölgelerde apelasyonlar çerçevesinde belirlenmiş üzümler üretilebildiğinden aslında bölgeyi bildiğimiz noktada şarabın yapımında kullanılan üzümler konusunda da bilgi sahibi olmuş oluyoruz.

Örneğin, bir şarabı ‘Bourgogne Rouge’ olarak etiketlemek, hem Fransa’ nın Burgundy bölgesinde yapıldığını hem de ağırlıklı olarak Pinot Noir’den yapılmış kuru, orta gövdeli bir kırmızı olduğunu gösterir. Ya da ülkemizde de talep gören Chianti’ yi ve aynı zamanda “Denominazione di Origine Controllata e Garantita” ibaresini gördüğümüzde bu şarabın minimum %80 oranında Sangiovese üzümü içerdiğini anlamalıyız.

3-İsmine Göre

Şaraplar üreticileri tarafından belirlenen isimlerle de etiketlenebilir. Bu şaraplar çoğunlukla harmandır ve üzüm oranları üretici tarafından belirlenir. Ya da sadece bir pazarlama stratejisi olarak özel bir isimle monosepaj olarak etiketlenen şaraplar mevcuttur.

Bu yazıdan sonra 3 farklı tip şarap etiketinin nasıl okunacağı hakkında bir fikrinizin oluştuğunu bir kenarda tutarak özellikle apelasyonun söz konusu olduğu ülkeler ile ilgili yapacağımız araştırmalar bu etiketleri anlamladırmayı kolaylaştıracaktır. Ülkemizdeki satış noktalarında bulunan şarapların büyük kısmının Türk üreticilerden olduğunu düşünürsek, üzüme göre yapılan etiketleme ile işimizin biraz daha kolay olduğunu düşünebiliriz. Şarap etiketi nasıl okunur başlığıyla ilgilenecek arkadaşlarınız olduğunu düşünüyorsanız yazıyı paylaşmayı unutmayın 🙂