Hangover Reçetesi

Danslar, şen kahkahalar, flörtleşmeler… Belki dostlarla rakı masasında ya da bir parti sonrası ucu kaçan alkol… Bu güzel gecelerin elbet bir sabahı oluyor ve bu sabahlar alkolün vücutta dehidrasyon etkisiyle sonuçlanıyor. Böyle durumlarda en önemli kurtarıcı su. Çünkü karaciğer vücudu temizlemek için su kullanır. Bu gecelerde rüyasında su içtiğini görenler burada mı? Ertesi gün erkenden bir toplantınız varsa, yüzünüz gözünüz şiş bir şekilde akşamdan kalma görünmek istemezsiniz. Bunun içinse uyurken başınızın altına fazladan bir yastık koyarsanız; alkolün etkisiyle genişlemiş olan kılcal damarlarınızın dolaşımını hızlandırmış olursunuz. İşte size birkaç öneriden oluşan hangover reçetesi;

Domates Çorbası

Hangover Domates Çorbası

Gecenin sonunu çorbacıda bitiriyorsanız domates çorbasını tercih edebilirsiniz. Ya da ertesi gün için harika bir akşamdan kalma kurtarıcısıdır. İçinde bulunan likopen sizi kendinize getirecek ve vücut ısınızı dengelemenize yardımcı olacaktır.

Espresso?

Hangover Espresso

Yanlış bir tercih olurdu. Kahve sizi kendinize getirecek diye düşünür ve art arda kahve tüketirseniz; vücudunuzdaki su oranını daha çok düşürürsünüz. Halsiz ve bitkin hissetmeniz kahveyi bitirdikten dakikalar sonra devam edecektir.

Churchill

Hangover Churcill

Yapımı çok basit ve bir o kadar etkili bu formülü deneyin derim. Malzemeler basit; tuz, soda ve limon suyu.

1 şişe soda
1 adet limon
1/2 çay kaşığı tuz

Nasıl yapılır?

3/1 Limon suyunu biraz tuz ile bardağa koyun. Şimdi sodayı köpürtmeden üzerine ekleyin ve karıştırın. Limon suyu miktarını isterseniz arttırabilirsiniz.

Sporu Abartmak

Hangover Spor

Ben dün çok içtim. Hem bunu telafi edeyim hem de şu baş ağrısı ve hangover durumdan kurtulayım diye düşünüp sporu abartmamalısınız. Faydadan çok zarar görebilirsiniz. Dengeniz henüz yerinde olmadığından sakatlanma ihtimaliniz olabilir.  Ama illa ki sporumu yapacağım diyorsanız da her zaman ki temponuzu biraz düşürerek uygulamalısınız.

Muz ve Tuzlu Kraker

Hangover  Muz

 Yine çok basit ve etkili bir çözüm. Muz hem iyi bir enerji kaynağıdır, hem de içerdiği potasyumla yenilenmenizi ve midenizin yatışmasını sağlar.

Tuzlu kraker ise karbonhidratlarla birlikte gelen doğal elektrolitler sayesinde kendinizi daha iyi güçlü hissetmenizi sağlar.

Hangover Tuzlu Kraker

Ve son olarak uzmanlar uyarıyor;  “acetaminophen” içeren ilaçlar almayın. Alkolle birlikte alınan bu ilaçlar solunumun yavaşlamasına yol açabilir. Vücuttaki alkol tamamen atılmadan ilaç almamaya özen gösterin. Umarız bu hangover reçetesi işinize fazlasıyla yarar.